GSB yurt başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB yurt başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha saha yerleştirmede tarihimizin bildirme yüksek dek oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin bile devir içi katıldığı toplantıda GSB yurt referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi talim dönemi mahdut başvurularına ilişin birinci faz çalışma sonuçlarını tesahup etmek amacıyla toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 daraç, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla değme alanda faziletli teveccühe mahzar aynı altyapı ve yaşam alanı. Tamlık gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ gitmek istiyorum.” diye konuştu.

Tam çalışmaların malumat odaklı şekilde ve baştan sona benzeri dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de analiz, planlama ve aplikasyon kendisine 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Okus Pokus sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini yeryüzü canlı, eli nimetli şekilde kıpırdak koordinasyonla yönetmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun küşat tarihleri devlet devlet değişik oluyor. Biz bile bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli ilişik kırcı tıpkısı mesai var. Bu sunturlu çalışmaları güzelce neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu yoluyla dijital olarak çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan aziz öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve toplumsal format kriterleri esas alınarak tekrar tamamen dijital ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik andıran görünmek kaydıyla üçkâğıt yapıldı. Eğer o yurtta vadi yok ise yeryüzü mümasil diğer yurda tonga geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz henüz var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz düz yerleştirmede tarihimizin yer yüksek sıra oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı mahdut hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı bulunmayan. Tığ yüzde 80’lik oranı hem bile evvel fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan aşkın kapasiteye erbap dar altyapımız var. Bu dahi çalım ve bayram vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz sakınım tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek için 41 il merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tutmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gene yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Kamu Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına bütün gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Bilcümle gençlerimize sonuçlarımızın uz olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer andıran şekilde takip etmeyi kaynak ediyorum.”

Share: