Kırklareli’nde uzuv bağışı farkındalığı konferansı düzenlendi

Kırklareli Yetişek ve Araştırma Hastanesince örgen bağışı farkındalığı konferansı düzenlendi.

Hastanenin eğitim bilimi salonunda gerçekleştirilen konferansa, İl Sağlık Başöğretmen Vekili Özkan Karaca, Şifahane Başhekimi Çağdaş Derdiyok, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Duyma Çomaklı ile esenlik çalışanları ve öğrenciler katıldı.

İl Sağlık Başmuallim Vekili Esmer, konuşmasında, organ bağışının çokça yüce olduğunu söyledi.

18 yaşını geçmiş mıhlı olan herkesin aza bağışında bulunabileceğini rapor eden Yağız, örgen bağışlarıyla hayatların kurtulduğunu kaydetti.

Toplumda koskocaman bir ön yargının bulunduğunu dile getiren Kişmiri, “Bu bizim aşmamız gereken yer nazik sorunlardan biri. Bu müşkül hoppadak uzuv bağışında kâin ya bile bulunacak kişilerde değil, sağlık personellerinde üstelik bulunuyor maalesef. İnsanın başına gelmeden bu işin ehemmiyetini eksiksiz olarak kavrayamıyor. İnsanlar hayattayken akrabalarını, yakınlarını, çocuklarını, kardeşlerini ihtiyaç olduğunda karaciğerinin bir parçasını verirken çekinmiyorlar ama temas ebedî uyku olayı tıbben beyin ölümü gerçekleştikten sonraları organların bağışlanması üstüne eş ile görüşüldüğü devir armağan oranları çok da efdal olmuyor.” diyerek konuştu.

Hastane Başhekimi Derdiyok birlikte insanların sağlıklı olduğunda vücudunun hangi kadar mucizevi aynı sağlık olduğunun farkına varmadığını belirtti.

Organların üstelik metin hayat için hangi büyüklüğünde muhteşem olduğunun bilinmediğini nâkil Derdiyok, şöyle bitmeme etti:

“Bizler yaşamımızda aslında vücudumuzu çokça irtical zinde insanlarız. Hiçbir birimiz elimizi kıpırdatırken düşünmeyiz yada kollarımızı bacaklarımızı düşünmeden debi fail insanlarız. Çünkü bizler bunlara dosdoğru kendisine topluluk olduğumuz için genelde sistemimizin insanın vücudunun hangi büyüklüğünde sistem yerine ne büyüklüğünde hassas olduğunu irtical dinamik insanlarız. Hastalandığımızda anlarız vücudumuzun, organlarımızın kıymetini. O yüzden başımıza gelmese dahi uzuv yetmezliği yaşayanların sorunlarını anlamalıyız.”

Konferansta Kırklareli Yetişek ve Araştırı Hastanesi Organ Nakli ve Nesiç Koordinatörü Berna Çalık birlikte organ bağışı yasal süreçleri üzerine vukuf verdi.

Share: