Hakkari selen | Yüksekova’da elma hasadı başladı

Yüksekova’da elma hasadı başladı

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde elma hasadı başladı.

Yüksekova ilçesine 40 kilometre uzaklıkta kâin Gökyurt köyüne tutkun Yeşildere mezrasında çiftçiler seçme yıl olduğu kabil bu senede elma hasadına başladı. Güzeşte yıl tahminî 50 ton hasadın yapıldığı köyde, bu sene tahminî 100 titrem yapıt bekleniyor. Çiftçiler, bu sene 2 çeşitten oluşan Amasya ve golden elma hasadında mutlu kaldıkları ve çoğalan tıpkısı sene geçirdiklerini belirtti.

Karye Muhtarı Veysel Bilici, elma hasadına başladıklarını belirterek, “Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Sakıncasız Yiğit’in katılımıyla elma hasadı devam ediyor. Bu yıl çok sunturlu ve bereketli ayrımsız sene olduğunu söyleyebiliriz. Köy sakinleri adına hasadı bu arada yapıyoruz” dedi.

Karye sakini Melik Bilen ise sonbahar mevsimiyle elma hasadı yapmaya başladıklarını söyleyerek, “Köy sakinleri olarak aynı araya gelip elma hasadını yapıyoruz. Şükürler olsun bu yıl hasat bereketli daha çok. Güzeşte yıl 50 ton aldık, bu sene 100 ton alacağız. Bizden desteklerini esirgemeyen Yüksekova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Sakıncasız Kahraman’e teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Emin Alp bile, değme fırsatta köyleri müzakere yazar çiftçilerle toplantılar yaptıklarını söyleyerek, “Zaman Gökyurt köyünü konuşma edip hasat işlemlerine yakından baktık. Bu yıl gördüğümüz kadarıyla çoğalan benzeri yıl adına geçiyor. Tamam çiftçilerimize alımlı çalımlı olsun” şeklinde konuştu.

Share: