Ertelenen ALES başladı

Değerlendirme, Seçilmiş ve Rabıta Merkezince (ÖSYM) kullanılmamış tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 2021 yılına ertelenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2020- ALES/2) 81 ilde ve 88 imtihan merkezinde gerçekleştiriliyor.

Adaylar, erken saatte sınavın yapılacağı ekollara gelmeye başladı.

OKULLARDA ÇOKLUK YAŞANDI

İstanbul‘birlikte ALES zımnında kâh okullarda kabalık dikkat çekti.

Güzeşte sene 1-12 Ekim’birlikte başvuruları alınan sınav dolayısıyla Zeytinburnu Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi ile İTO Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesi önünde bahir oluştu.

Sınava giren adayların bazıları sınavın yapılacağı okullara hususi araçları ve aileleriyle gelirken, bazıları bile toplu ulaşımı kullandı.

Adaylar, erken saatte sınavın yapılacağı okulların önüne gelmeye başladı. Gâh adaylar, çökertme telefonları ve değişik özel eşyalarını okulların bahçesinin önünde öz ve su satan emanetçilere bıraktı. 

Sınavın yapılacağı okullarda Kovid-19 salgınına cebin tedbirler makbuz. Kovid-19 önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler yoluyla maske ve dezenfektan dağıtıldı. Sınav görevlilerinin dahi maske taktığı ve lateks eldiven giydiği görüldü. Adaylar, sınav binalarına girişte sosyal mesafenin korunması amacıyla sınav görevlileri yoluyla yönlendirildi.

Sınavın yapıldığı okulların önüne mevrut zabıta ekipleri, maske kullanılması ve içtimai ara kuralına uyulması üzerine uyarıda bulundu. Okulların bahçesine giren zabıta ekipleri alınan önlemleri denetledi. 

Meslek bahçelerindeki yığılmayı engel olmak ve toplumsal mesafeyi destek olmak üzere adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimesne okul bahçelerine alınmadı.

Araçlarıyla okula gelenlerin yakınlarından bazıları araçlarından beklerken bazıları dahi adayların sınava girmesinin ardından okulların önünde ayrıldı.

Edirne‘bile üstelik sınava giren adaylar tedbirler eşliğinde imtihan salonlarına makbuz.

İzmir’deki Atatürk Lisesinde sınava giren adaylar da serencam kontrollerinin yapılmasıyla salonlara geçti.

Share: