Azerbaycanlı martir Korgeneral Haşimova’nın ismi Balıkesir’de yaşayacak

Azerbaycanlı martir Korgeneral Haşimova’nın ismi Balıkesir’de yaşayacak

Şehit ailelerinin buluşmasında gözyaşları dominant oldu

BALIKESİR – Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri Birliği’nin “Bir Tane Budun Biricik Kalpgâh Projesi” çerçevesinde Karabağ savaşında martir sakıt Tümgeneral Polad Haşimova’nın annesi ve kız kardeşi Balıkesir’bile konuk edildi. Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, şehit ailesine Korgeneral Haşimova’nın isminin Sındırgı’dahi benzeri parka verileceğini müjdeledi.

Azerbaycanlı şehit Ferik Polad Haşimova’nın annesi Semaye ve kız kardeşi Kamala, TÜİB’in “Tek Kavim Yegâne Yürek Projesi” çerçevesinde Balıkesir’e nida edildi. Balıkesir ziyaretinin geçmiş gününde Körfez ilçelerine yapılan gezinin peşi sıra Azerbaycanlı şehit ailesi Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan’ın konuğu oldu. Balıkesir’dahi olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren ocak, TÜİB ve Başkan Yılmaz’a teşekkür etti.

Karabağ kahramanı martir Ferik Polad Haşimova’nın annesi Semaye Haşimova, “Balıkesir’e gelmekten çokça mutluyuz. Balıkesir’in belediye başkanıyla görüşmekten dahi mutluyuz. Onlardan istiyoruz kim Allah onlara mufassal duygusal sağlığı versin. Biz Azerbaycan halkı namına, Türk halkı yerine seçme defa demişiz ki biz bire bir kardeş iki devletiz. Ama zaman bizim alnımız çıplak, yüzümüz ak diyebiliriz ki biz Türk Devleti’yle tıpkı kardeş, bir devletiz. Türk halkı her misil Azerbaycan halkının arkasında olduğu üzere özümüzü kıvançlı hissediyorum. 18’nci yılda bile Azerbaycan muharebeye gidende Türk gelişigüzel nöbet Azerbaycan’ın beraberinde oldu. Karabağ’ımızın alınmasında ben diyorum kim Türkiye şişman amal gördü. Şehremaneti başkanımıza bizi burada ağırladığı üzere temiz teşekkürlerimizi bildiririz. Bizi buraya getiren balamız çok salim olsunlar. Bizi Azerbaycan’dan Türkiye’ye getirip martir aileleriyle görüştürüyor. Bizi iki gündür gezdirip görüştürdüğü üzere herkese teşekkürname ediyorum” dedi.

“Şehidimizin ismini parka vereceğiz”

Azerbaycanlı martir ailesini ağırlamaktan öz saygı duyduklarını tabir eden Komutan Yılmaz ise, martir Ferik Polad Haşimova’nın isminin Sındırgı’da aynı parka verileceğini kaydetti. Yılmaz, “Balıkesir’imiz tarihte yer çokça şehit veren illerden aynı tanesi, hele Cumhuriyet tarihinde ve Çanakkale Savaşı’nda. Balıkesir asker tıpkı kavim ve subayı, polisi, askeri bitmeyen bir kent. Sizi buralarda ağırlamaktan çokça memnunuz. Ben güzelce bire bir veri vermek istiyorum. Martir olan oğlunuz adına Sındırgı ilçemizde onun ismini daima yaşatacak benzeri parka ismini vereceğiz. Bunun sedir kararını ahzetmek üzere ihvan takrir verdi, bittabi rey birliğiyle akseptans edilecek inşallah. İsmini tamamen yaşatacağız. Dediğiniz kadar yegâne millet iki ululuk bütün bu arada olacağız. Karabağ hepimizin vicdan azabıydı. Şehitlerle kâh şeyler ancak gerçekleşiyor. Onlara öldü demeyiniz, onlar hep bizimle beraberler. İnşallah oğlunuz hepimizden şefaatçi tamam. Balıkesir’imize geldiğiniz için haddinden fazla teşekkürname ediyoruz” dedi.

“Biricik Fehamet Bir Tane Kalpgâh”

TÜİB Terbiye Ekin Komisyonu Başkanı Ragıp Soluk üstelik, “Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri İçtimai Birliği adına tığ Bir Tane Ihtişam Tek Yürek Projesi başlattık. Cenk zamanında bütün şehit ailelerini bir tane biricik müzakere ettik. Bu görüşme sonrasında projemiz durmasın diye niteleyerek Azerbaycan’daki öğrencilerimizden 20 tanesini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğrenimlerini görmeleri üstüne hazırlıklar yaptık ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğrenimlerini görüyorlar. Şu anda birlikte 44 ailemizi Türkiye’deki 44 şehirde mihman ederek, 44 martir ailesiyle buluşturma projemizi gerçekleştiriyoruz. Sayın Şehremaneti Başkanımız Yücel Yılmaz Bey’in katkılarıyla bu projenin Balıkesir ayağında burada bulunmaktan çok mutlu, memnun olduk. İki gündür çok sunturlu yerleri gezdik, şehit ailemiz de bundan çok mutlu oldu. Burada katkıları olan hep müteharrik arkadaşlarımıza, uray başkanımızın yardımcılarına haddinden fazla teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Martir Haşimova’nın annesi ve kız kardeşi, 2015 yılında Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde teröristlerce girdiği çatışmada martir sakıt Astsubay Çavuş Deniz Göçer’ün ailesiyle birlikte tıpkısı araya geldi. Ziyarette martir Astsubay Çavuş Deniz Göçer’ün annesi Ayfer Göçebe ile şehit Ferik Polad Haşimova’nın annesi Semaye Haşimova birbirlerine sarılarak yaş döktü. Azerbaycanlı martir ailesi, ayrıca Balıkesir Üniversitesi’nde okurken Karabağ savaşına katılarak şehit sakıt Mammadagna Safarov’un isminin verildiği konferans salonunda Azerbaycanlı öğrencilerle bir araya geldi.

Share: