Göcekliler, gökçe volta rotasındaki adaların “stabil korunacak kırılan kayran” car edilmesinden kıvançlı

Muğla’nın Dalaman ve Fethiye ilçelerinde kâin ve semavi turun gözde adreslerinden olan Yassıca, Iblis, Göcek ve Hacıhalil adalarının Cumhur Reisi kararı ile “kesme korunacak kırılan kayran” edilmesi sevinçle karşılandı.

Türkiye’nin yüce yat turizmi merkezlerinden olan Göcek, turizm sezonunda aralarında politika, tekellüm, spor ve hareket dünyasından adlı simalarında da olduğu yerel ve yabancı pek çokça ziyaretçiyi ağırlıyor.

Doğal güzellikleriyle tanıdık Göcek’teki kullanılmamış koylarda, turizm sezonu süresince çok sayıda seyyah mavi tuğra çıkıyor. Adeta bire bir akvaryumu yakın bulutsuz suyu, zengin vejetasyon ve faunası ile dikkati çekici nahiye, dalış turizmi amacıyla birlikte büyük ayrımsız rota konumunda bulunuyor.

Göcek’te mavi ile yeşilin buluştuğu adaların, 10 Meyan 2022 tarihli Resmi Gazete’bile yayımlanan, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla “değişmez korunacak alıngan alan” car edilmesi bölgede sevinçle karşılandı.

“Havza çekim merkezi”

Göcek Firez ve Turizm Derneği Komutan Yardımcısı Itibar Ugan, AA muhabirine, Göcek’in doğa harikası adaları, çam ormanlarının denize kadar uzandığı nazirsiz koyları ve ince sezonu ile yat turizminin yeryüzü kocaman merkezlerinden olduğunu söyledi.

Dalaman Havalimanı’na yakınlığının birlikte yatlara hizmet veren firmaların kalitesi ile dahi Göcek’in çekicilik merkezi haline geldiğini tamlayan Ugan, “Dernek faaliyetlerimizin yeryüzü majör misyonunu 1990’dan bu yana Göcek koylarının ve bölgenin doğallığını yitirmemesi ve bozulmamış kalması oluşturuyor. Bunun için birçok çalışma yapıyoruz. Buradaki koylardan teknelerle atık toplamaya çıkıyoruz. Aynı zamanda bilinçlendirme, eğitim çalışmaları da gerçekleştirmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgını ile Göcek’e da bati tıpkı dilek olduğuna dikkati calip Ugan, bunun da bölgede ümran sorunlarını beraberinde getirdiğini kaydetti.

“Karardan serencam basamak kıvançlı olduk”

Göcek’in korunması amacıyla planlı seçme toplantıya ve çalıştaya katıldıklarını dile getiren Ugan, şöyle konuştu:

“Bu kararla birlikte Yassıca, Iblis, Göcek, Hacıhalil adalarının dulda statüsü henüz birlikte yükseltildi. Karardan sonuç rütbe kıvançlı olduk. Koruma statüsünün gayrı adalar ve koyları üstelik kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmasını bekliyoruz. Koylarda 2B araziler ile bazı tesisler var. Bunların mamure ihlalleri olabiliyordu. Siper statüsünün yükseltilmesi sürdürülebilir, esirgeme rüçhan kullanım sağlayan turizmi geliştirecektir. Bizden sonradan gelecek sulp dahi buraları kullanmaya bitmeme edecektir. bitey ile tarihi asar korunacaktır. Adaların kesin korunacak alıngan düzlük car edilmesiyle dünya mirası diyebileceğimiz bölgelerin ati nesle aktarılması sağlanacak.”

“Alınan bu kararlar şanlı”

Bölgede 40 yıldır balıkçılık yapan 57 yaşındaki Saflık Hançer da körfez ve adalarda yapılaşma olmaması gerektiğine meni ederek Cumhur Reisi Erdoğan’ın bölgedeki kâh adaları stabil korunacak kırılan düz car etmesinden etraf haddinden fazla bahtiyar olduğunu vurguladı.

Göcek’in tabii güzelliklerinin gelecek nesillere aktarılması amacıyla bu haliyle kalması gerektiğini kaydeden Cembiye, “Dünyanın değme yerinden Göcek’in sakin, korunaklı, doğal koylarına ziyaretçi geliyor. Bölgenin korunması üzere alınan bu kararlar mefret.” dedi.

Share: