Ajur altında hasadı geciktirilen üzümler şita sofralarına haz katıyor

Türkiye’nin üzüm üretim merkezlerinden Manisa’daki üreticiler, çarliston marka altına alarak hasadını çatlak ayına büyüklüğünde geciktirdikleri üzümü şita sofralarına hazırlıyor.

Sarıgöl ilçesinde kayıt altındaki 120 bin dönüm bağda şita gelmesine karşın hasat sürüyor. Normal şartlarda ağustosta hasat edilmesi gerekirken ajur altına alınan ve olgunlaşması geciktirilen sofralık üzümler, yılbaşı öncesi pazara sunuluyor.

Hava koşulları zımnında sararan bağlardaki üzümleri dercetmek için sabahın erken saatlerinde mesaiye başlayan işçiler, asmaların üzerindeki örtülerin altına girerek üzümleri topluyor.

Özenle kasalara yerleştirilip kamyonlara yüklenerek işletmelere gönderilen üzümler, itici çekicilik depolarına konuluyor. Ürünün aynı bölümü Rusya, Avrupa ve Orta Şark ülkelerine ihraç ediliyor, bir kısmı de iç piyasaya sunuluyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mütehammil Öztürk, AA muhabirine, üzümlerin çarliston marka altında çatlak sonuna büyüklüğünde korunması amacıyla yaklaşık 10 sene önce Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde çalışma başlatıldığını hatırlattı.

Bu yöntemin alelhusus Sarıgöl ve çevresindeki üreticilerden kabul gördüğüne dikkati çeken Öztürk, bu sayede herhangi bir sene bölgedeki bağlarda açıklık kocaoğlan sonuna kadar üzümün dalında himaye edildiğini söyledi.

Öztürk, sonunda Manisalı üreticilerin arzın olmadığı dönemde piyasaya genç üzüm sunduğunu vurgulayarak, “Hem direkt bağırsak pazara hem de ihracata gönderiliyor. Üzüm antika altında bekletilerek kısık tıpkı eklenmiş derece nail oluyor. Beş Altı üzüm kâin bire bir dönemde piyasaya üzüm sunduğunuzda ona göre fiyatı ayrımlı oluyor. Çiftçilerimiz bundan hususi aynı sağlık elde etmiş oluyor. Ama bağcılıkta iş de çokça özeldir. Emeklerine sağlık, mesafe sonuna kadar bunu dalında gözetmek kıytırık değil.” dedi.

“İhracatta yarar sağlıyoruz”

Bölgede üzümün hasat dönemini götürmek için kullanılmamış dulda teknikleri de denediklerini aktaran Öztürk, biraz henüz yüksekten siper sağlayan ve zirai mücadelenin elan etken yapılabildiği yöntemleri sahada uygulamaya başladıklarına meni etti.

Öztürk, uyguladıkları yöntemle ayrımlı bir ilişik derece elde ettiklerine değinerek, “İhracatta de kazanım sağlıyoruz.” diye konuştu.

Sarıgöl Tarım Odası Başkanı Ulvi İhsan Ülgen da üzümü şita mevsimine büyüklüğünde yüklenmek için tehlikeli mücahede harcadıklarını dile getirdi.

Üzümün mıntıka çiftçisi amacıyla aheste konuşu rüşvet kapısı olduğunu tamlayan Ülgen, “Bu üzümler serencam üzümler, son aynı hafta kaldı, elan sonradan bitiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: