Fikirli erişim sistemiyle kazalara çabucak müdahale edilecek

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde lise öğrencilerince tasarlanan ve TEKNOFEST’te birincilik ödülü olan aptal muvasala sistemiyle, kazazedelere erken müdahale edilerek duygusal kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Siverek Bilgelik ve Danışma Merkezi (BİLSEM) öğrencileri ve öğretmenlerince muhtelif sensör ve ihtar ekranlarıyla tasarlanan aptal muvasala sistemi, kaza çabucak esenlik ve güvenlik birimlerine bilgi verilmesini sağlıyor.

Kazalara vaktiyle yapılacak müdahale ile fert kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenirken, uyartı ekranlarıyla da karayolunu kullanan sürücülere kaçıncı kilometrede kaza yaşandığı bilgisini aktarıyor.

Samsun’dahi düzenlenen TEKNOFEST’te lise seviyesi Düşüncesiz Muvasala Yarışması’nda “Kodboy” takımının projesi birinci seçildi.

“Bizim biricik amacımız avlu kurtarmak”

BİLSEM danışman öğretmeni Sulh Mustafa Özsüllü, AA muhabirine, muvaffakiyetsiz denemelere karşın pes etmediklerini ve çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

İnsan hayatının çokça heybetli olduğunu anlatan Özsüllü, şunları kaydetti:

“Bizim amacımız maltalık yetişmek. Gaziantep’te yaşanan ilçe bizim projemizin ne büyüklüğünde mukteza olduğunu bize gösterdi. Zira orada kazanın olma nedeni geriden gelen sürücünün kazayı başlangıçta bilememesiydi. Projemizdeki ekran sebebiyle kazayı geriden gelen sürücülere bildiriyor ve bu sayede bile o güdücü ileride ilçe olduğunu biliyor, hazırlık alıyor. Gerçekte bizim biricik amacımız hayat yetişmek. Projemizin bir numara olduğunu orada öğrendik kim ‘Kodboy’ takımı sesli duyuru edildiğinde heyecanla sahneye çıkıp ödülümüzü aldık. Çok mutluyduk ve bu mutluluğumuzu üstelik hep Sivereklilerle paylaştık. Önümüzdeki günlerde projeyi geliştirmeyi düşünüyoruz. Tabi bu kısımda az buçuk henüz iri anten yapmamız gerekiyor, bunun konusunda yoğunlaşmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde ise TEKNOFEST’in değişik dallarına başvuru yapmayı planlıyoruz.”

Projenin tasarımcı öğrencilerinden Sena Zelal Demir ise yaptıkları araştırmada, otoyollarda gerçekleşen kazaların yüzde 65’inin ölümle sonuçlandığını ve bunların ortada kaymakamlık yerinin konumunun umum saptanamamasından kaynaklı er engelleme sıkıntısının birlikte saha aldığını söyledi.

Bu sorunun çözülmesi amacıyla yaptıkları çalışmanın TEKNOFEST’te birincilik almasının çekicilik verici olduğunu anlatan Demir, şöyle devam etti:

“Biz birlikte bu soruna çözüm sağlamak üzere bizzat zat ürettiğimiz sensörleri bariyerlerin arkasına yerleştirdik. Bu anten yardımıyla kazanın tekmil yerine nerede ve ne şiddette gerçekleştiğini sağlık ekiplerine ve lüzumlu birimlere yargılama adına bilgi gönderebiliyoruz. Böylece aradaki iletişim ve hesap tayin üzere aşamaları ortadan kaldırdığımız amacıyla süreci hızlandırmış oluyoruz. Hakeza müfit bir projeyle binlerce takımın arasından birinci seçilmek bizi oldukça mutlu etti ve bununla gelgel duyduk. Banko bu şekilde bırakmayı düşünmüyoruz. Vacip birimlere gelişigüzel nev sunumu yapıp olabildiğince hayata buyurmak amacıyla çabalama harcama edeceğiz.”

Projenin yerli imkanlarla tasarlandığını belirten proje tasarımcısı öğrencilerinden Mehmet Enes Akçiçek birlikte amaçlarının adam hayatını temas şeyin üstünde burulmak olduğunu söyledi.

Yaptıkları projeyi daha üstelik geliştirme arzusunda olduklarını belirten Akçiçek, “Projemizin amacı otoyollarda gerçekleşen kazaları devir kaybetmeden takkadak tayin edebilmek. Projemizin maliyet durumuna değinecek olursak ‘kayırıcı hayatından altın mi?’ diye niteleyerek tıpkı tüm kurabilirim ama öncelikle çokça ilçe olup birlikte bâtın ve baş döndürücü ilçe olan yerlerden başlayıp bu projeyi olabildiğince genişletmeyi planlıyoruz. Bir Numara olduğumuz üzere haddinden fazla mutluyuz, bu birinciliği Siverek’imize getirmenin gururunu yaşıyoruz.” diyerek konuştu.Share: