Mehabet desteğiyle üretilen saf mahsulat satışa çıkarıldı

Türkiye’nin cesim tarımsal üretim merkezlerinden Şanlıurfa’de, ağırlıklı kendisine ilaç ve kozmetik sanayisinde geçer not tıbbi ve aromatik bitkiler, kurulan mir ofisinde halkın hizmetine sunuluyor.

Tarım ürünleriyle mevki ekonomisine şişman ulama sunan Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Projesi Zirai Tetkikat Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) aracılığıyla zirai araştırma projeleri yürütülerek; sürdürülebilir, nitelikli, iktisadi, artağan eli nimetli cins ve istihsal teknolojileri geliştirilerek çiftçilere ulaştırılıyor. Bu çerçevede GAPTAEM mühendisleri, ek değeri faziletli olan ilaç ve kozmetik sanayisinde mergup tıbbi ve aromatik bitkilerin bölgede alternatif yayın olarak üretilmesi için geçtiğimiz yıllarda mücahede başlattı. Enstitüye ilişik araştırı istasyonunda deneme ekimleri yapılan bitkilerin verimi, kalitesi ve yağ özellikleri incelendi. Kudretli testlerin peşi sıra ekimi yapılan tıbbi ve hoş kokulu bitkilerden lavanta, adaçayı, oğulotu ve nane hasadı yapılarak tesislerde işlemeye alındı. Nebatat kabak veya mamul olarak azık, bahar, çay, reçete, boyar madde, bezgi bitkisi, parfümeri, kolonya ve kozmetik sanayisinde kullanılmak üzere paketlenerek GAPTAEM girişindeki eş ofisinde satışa sunuldu.

“Organik ürünler halkımızı hizmetine sunuluyor”

GAPTAEM Müdürü İbrahim Halil Çetiner, “Enstitümüz tarımsal Ar-Ge faaliyetlerimiz çerçevesinde üretilen ürünlerimiz bundan sonra satma ofisinde halkımızın bile hizmetine sunuluyor. Özellikle tıbbi ve hoş kokulu bitkilerde yapmış olduğumuz örgensel tarım sonucunda elde edilen gâh ürünlerimizi daha çok halkımız bey ofisimizden temin edebilecek. 10 dekar alanda ikişer dekarlık şekilde lavanta, adaçayı, oğulotu, nane ve kekik üretimimiz oldu. Bu proje GAP mıntıka kalkınma idaresi vasıtasıyla desteklendi ve bu proje çerçevesinde uzvi ekincilik sertifikamızı seçkin yıl alıyoruz. Bu şehadetname ile üretilen örgensel ürünlerimiz halkımızın üstelik hizmetine sunuluyor. Alelhusus tıbbi ve aromatik bitkilerin birlikte, yine enstitümüz yoluyla üretilen ürünler, çörekotu, gato otu antagonist, susam, susam yağı, nohut, mercimek, soya fasulyesi ve kendi çeşidimiz olan biber bu bey ofisinden halkımızın da hizmetine sunulmaktadır. Komutan ofisimiz, kurumumuzun girişinde ve cesaret kartı imkanı ile koca yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

Tarım Bakanlığı ile Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına sadık GAP Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen proje ile ‘kazançlı değere sahip organik tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenip pazara sunulması’ amaçlanıyor. – ŞANLIURFA

Share: