Bursa’da “Süleyman Çelebi ve Tevellüt Geleneği Sempozyumu” düzenlenecek

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) marifetiyle düzenlenen “Süleyman Çelebi ve Doğum Geleneği Sempozyumu” 16-18 Eylül’dahi Bursa’birlikte gerçekleştirilecek.

TÜBA’dan yapılan açıklamaya bakarak, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2022 yılı “Süleyman Çelebi Yılı” car edildi ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ulusal ve uluslararası etkinliklerin düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsamda Ekin ve Turizm Bakanlığı, Atatürk, Kültür, Çevirgeç ve Gündüz Yüksek Kurumu, Türk Miftah Kurumu, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesinin birlikte katkısıyla, Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılında “Süleyman Çelebi ve Tevellüt Geleneği Sempozyumu” yapılacak.

Sempozyumda açılış panelinin peşi sıra “Süleyman Çelebi ve Vesiletü’n-selamet”, “Mevlid Edebiyatımız Şerhler, Nazireler ve Yansımalar”, “Mevlid Geleneği: Hars ve Müzakere Dünyamızda İzler”, “Istek Coğrafyamızda Mevlid: Türk Dünyası ve Rumeli’ye Açılan Sırça”, “Şehre Kesilmek: Bursalı Veladet Şairleri”, “Şuara ve Asar, Yeniden Okumak: Içtimai ve Beşeri Bilimler Penceresinden Vesiletü’n-felah” antetli şeş celse düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Yenmiş Şeker Hastalığı, sempozyumla Türk kültürünün belirleyici unsurlarından tevellüt geleneği ve bu gelenek süresince kurucu gurur yerine varlığını bitmeme ettirmiş Süleyman Çelebi’nin uluslararası düzeyde tanınırlığının sağlanmasını amaçladıklarını anlattı.

Süleyman Çelebi kabil koca ayrımsız kibir üstüne neşelilik icra etmenin şişman yük olduğunu belirten Şeker Hastalığı, vefatının üzerinden 600 yıl geçmiş olmasına rağmen bilgeliğinin yabanlık üzerindeki etkisine dikkati çekti.

Şeker, sempozyumun cemi detaylarına nazikâne çalışılarak hazırlandığına belen ederek şunları kaydetti:

“Bu özenle hazırladığımız bilgi şöleni, bire bir yandan günümüzde serbest benzeri coğrafyada dinamik tevellüt geleneğinin tarihi süreçte ele alınıp işlenmesine, inançla donatılmış yıpranmamış eserlerin ortaya çıkarılmasına, tıpkısı yandan bile sosyal hafızanın yenilenmesine, geçmişin hatırlanmasına, hatırlatılmasına ve bu kültürel unsurun yaşanmasına ve yaşatılmasına katkı sağlayacak. Antrparantez Türk dünyasında kültürel kimliğin belirleyici unsurlarından olan veladet geleneğinin mekân kültürlerdeki yansımaları dahi işlenecek. Sempozyumda emeği güzeşte birlik malumat insanlarımıza şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.”

Share: