ODTÜ Öğrencilerinden Ankara’nın Suyunu Arıtan İvedik Tesisi’ne Mülakat

Ankara Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla şeffaflık ilkesi uyarınca 2021 yılında kapılarını bölüt açan İvedik İçme Suyu Tasfiye Tesisi’ni, akıbet olarak Orta Şark Teknik Üniversitesi Yer Mühendisliği Bölümü talim üyeleri ve öğrencileri müzakere etti. Yapılan yenileme çalışmalarının arkası sıra serencam uygulayım bilimi araçlarla donatılan tesis, ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Ankara’bile kanalizasyon suyunun kalitesini denemek ve kuşkusuz arıtıldığını iletilmek talip vatandaşlar, bazen İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni musahabe ediyor. Başkente içme ve istimal suyu sağlayan barajlardan mevrut idmansız suyun işleme bağımlı tutulduğu yapı, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuba Hande Bayramoğlu ve 3. derslik öğrencilerini ağırladı.

ASKİ Akarsu Tasfiye Dairesi Başkanı Nuri Kali, Başkent’in 2070 yılına büyüklüğünde içme suyu, kullanma ve sınai akarsu ihtiyacını bastırmak amacıyla 4 kadem namına planlanan ayrıca Avrupa’nın bile yeryüzü büyükleri beyninde düzlük alan tesisi, ODTÜ öğrencilerine gezdirdi.

TESİS GÜNDE 1 BUÇUK MİLYON METREKÜP SUYU ARITIYOR

Gezi sırasında öğrencilerin sorularını birlikte yanıtlayan Kali, İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin günde 1 milyon 692 bin metreküp suyu arıtabilecek kapasitede olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz yaz aylarında arz efdal 1 milyon 500 bin metreküp su üzerinde çalıştık. Şu aşamada kentin su ihtiyacı biraz azaldı. Şu sıralar günde 1 milyon 230 bin metreküp akarsu arıtılıyor” dedi.

Tüm Ankara halkını tesisi görmeleri üzere çağırma eden Kali, “İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi, Ankaralılara mebzul bakım sunabilmek üzere haftanın 7 haset 24 saat kesintisiz çalışıyor. Tesisin 4. ünitesinin imal ihalesine dahi başlıyoruz.  Önümüzdeki dönemlerde akıntı yönünden aynı rehavet yaşanabileceği için şipşak 4. üniteyi devreye alacağız” diyerek konuştu.

“ANKARA’NIN SUYUNUN İYİ ARITILDIĞI GÖRÜLÜYOR”

ODTÜ Belde Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Tuba Gülme Bayramoğlu, “Öğrencilerimizin derste nazari adına gördüğü mecmu bilgileri burada görsel adına de görmelerinin haddinden fazla yarayışlı olduğunu düşünüyorum. Yapılış delici filhakika kapasite yerine üstelik çok yüksek… Değme ünitenin olması gerektiği kabilinden çalıştığını düşünüyorum. Ankara’da suyun mebzul arıtıldığı görünüyor. Burada durultucu ünitelerini da görme fırsatımız oldu. Ankara’nın içme suyu içilebilir durumda filhakika evde da kullanıyorum ve tavsiye ediyorum”dedi.

ODTÜ öğrencileri birlikte geziyi şu sözlerle değerlendirdi:

-Ece Işıklı Çavlan: “İlk posta aynı içme suyu tasfiye tesisine geldim. Henüz önce kendimce bazı korkularım vardı ancak şu zaman Ankara’nın suyunun içilebilir nitelikte olduğunu düşünüyorum. Çokça domuzuna tasfiye ünitelerinin olduğunu gördüğüm amacıyla artık içim şen olacak. Tesisi çok düzenli buldum düpedüz ve içerisi çok temiz.  2019’dan sonradan düzeltilmiş ve henüz teknolojik aletler derkenar diyebilirim.”

-Rabia Cenup: “Derste kuramsal yerine öğrendiğimiz şeyleri buraya gelip çalışkan aynı şekilde tutulmak, prosesin nasıl işlendiğini, suyun elbette arıtıldığını kaldırmak bizim üzere çokça ferah oldu. Zira sınıfta işlediğimiz konuları arada bir görsel yerine oturtamadığımız amacıyla anlayamadığımız oluyordu. Bakir kurulan tesisler da bol revize edilmiş, az daha hiçbir şey manuel olmuyor. O yüzden bile tesisin icap mekanizma gerekse sililik ve verim açısından haddinden fazla yüksek olduğunu düşünüyorum. Tesisten çıkan su içilebilir ancak apartmanlardaki borulara göre fark gösterebiliyor format.”

Share: