Elazığ firez müzakere haberleri | Elazığ orciği, Almanya, Hollanda ve Amerika’dan rica görüyor

Elazığ orciği, Almanya, Hollanda ve Amerika’dan dilek görüyor

Elazığ’ın tescilli lezzeti ‘orcik’ amacıyla himmet başladı

ELAZIĞ – Elazığ’de coğrafi işareti tescilli üzüm ve cevizle hazırlanan orcik yapımına başlandı. Yöreye saf lezzeti ile yurtiçinde 81 ile gönderilen orcik, sıkıntılı dışından Almanya, Hollanda ve Amerika’dan birlikte kamera buluyor.

Elazığ’üstelik bağ bozumunun yapılmasıyla gelişigüzel kentte ceviz ve üzüm hasadının peşi sıra orcik yapımına başlanması ile birlikte köylerde coğrafi bel tescili alan orcik yapımı üzere kazanlar kaynamaya başladı. Köy sakinlerini eke tıpkı antant kaynağı haline mevrut orcik üzere ilk cevizler toplanıp kırılıyor. Arkası Sıra bağlardaki üzümler toplanarak sıkıldıktan Harput bölgesinde bulunan beyaz toprakla mayalandırılıyor ve henüz sonradan şıra haline getirilip kazanda kaynatılıyor. Cevizler bir tane tek ipe dizilerek kazanda kaynatılan üzüm şırasına 3-4 kez batırılarak hazır arkaç getiriliyor. Değirmenönü köyünden Para ve Umu Anlamak çifti ise yaklaşık kestirmece 10 sene evvel orcik üretimine başladı. Bir kamer sürecek olan sezonda 3 titrem nişane elde etmeyi planladıklarını anlatım eden Fark Etmek fellah, ürünlerinin Türkiye’nin 81 ili başta olmak için sıkıntılı dışından Almanya, Hollanda ve Amerika’ya kadar almaç bulduğunu kaydetti.

“Biz aynı sezonda yaklaşık 3 titrem orcik yapıyoruz”

Orcik yapımını girişim girişim anlatan Para Sezmek, “Orcik, eylül ayının sonunda başlar, kasımın sonuna büyüklüğünde devam kıymet. Bu birkaç içerisinde çokça sakil benzeri sezon geçiriyoruz. Bir dönem orcik yapıyoruz, tıpkısı bölüm yapmıyoruz. Tığ bire bir sezonda yaklaşık 3 titrem orcik yapıyoruz. İlk önceki üzüm toplarız ve sonrasında üzümleri sıkıyoruz. Oluşan şıranın içerisine hususi bir yerey koyuyoruz, ondan şırayı sıktıktan bilahare kaynatıyoruz. Toprağı dipte kalır, şırası ise üste yarar. Tahminî 6 saat hakeza kalır. İyice dinlendikten bilahare bu kere esasen kazana doldururuz ve şırayı adamakıllı kaynatırız. Kaynadıktan sonradan tıpkısı hane şırayı soğumaya alırız ve elan bilahare unla şırayı evire çevire karıştırırız. Tekrar farklı şıranın içerisinde katıp domuzuna karıştırdıktan sonradan pir pişirip bulamaç haline getiriyoruz. Orcik batırmaya hazır ayla dirimlik” dedi.

“Almanya, Hollanda ve Amerika’ya gönderdim”

Yetersiz içi ve daraç dışına orcik gönderdiklerini tamlayan Derk Etmek, “Orcik, Elazığ’ın tescilli lezzetlerindendir. Gümüşhane’de ‘Köme’ derler ancak özellikle Değirmenönü köyünün orciği tescillidir ve tadı güzeldir. Orciklerimiz, Ankara, İstanbul, Kayseri, Adana ve Diyarbakır’a gidiyor ayrıca Türkiye’nin türlü illerine kargo bile yapıyoruz. Sıkıntılı dışına üstelik orcik gönderiyoruz. Almanya, Hollanda ve Amerika’ya gönderdim” diye niteleyerek konuştu.

Orcik yapımında eşine arkalama eden Gönül Görmek ise “Orcik yapımını 10 yıldır yapıyoruz. Bizim köyün angın orciğini üretiyoruz. Orcik yapımının seçkin aşamasını eşimle beraber yapıyoruz. bu bizim kesim kaynağımız. Eşimle beraber yapıyoruz. Bire Bir zamanda çocuklarımız de bize yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

Share: