Elazığ haberi | Elazığ’da Osmanlı firez mirası eserleri sergilendi

Elazığ’da Osmanlı ekin mirası eserleri sergilendi

Osmanlı dönemi eserlerinde Ayasofya Vakfiyesi gösterişli deste gördü

ELAZIĞ Elazığ’da Arsıulusal İslam Medeniyetleri buluşması çerçevesinde açılan “Kuyud-ı Kadime Arşivinde Osmanlı Kültür Mirası” sergisi vatandaşlar eliyle şişman ilişki gördü.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Belgelik Kat Başkanlığı aracılığıyla Elazığ 16. Mıntıka Müdürlüğünde ilk defa Kuyud-ı Kadime Arşivinde Osmanlı Kültür Mirası sergisi açıldı. Ahmet Tevfik Âşık Firez ve Kurultay Merkezinde açılan işporta, vatandaşlar marifetiyle nazik rabıt görürken, sergide Osmanlı dönemine ait 30’dan çok eserin replikası ve fotoğrafları vadi aldı. Açılan serginin sunu koskocaman eserleri beyninde düz alan Ayasofya Vakfiyesi ve Kudüs Vilayeti Vakıfları Defteri, açılan serginin sunu cesim eserleri olarak hücre çarptı.

“Eserlerin içerisinde mergup mühürler ve hükümdar tuğraları var’

Elazığ’da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Belgelik Kat Başkanlığımızın Kuyud-ı Kadime arşiv sergisini açtıklarını tamlayan Elazığ Tapu ve Kadastro Müdürü Ateş Parçası Tuncer, “Yerel ve arsıulusal birçok bilgi adamımız bu arşivimizi musahabe etti. Arşivimizde çokça yetişkin eserler mevcut. Bu eserlerin başında Ayasofya Vakfiyesi gelmektedir. Ayasofya Vakfiyemiz, burada görüldüğü konusunda 65 metre uzunluğunda ahu derisi üstüne merkum Padişah Fatih vasıtasıyla vakfiyenin hususları belirtilmiştir. Şartların içerisinde vakfın hem duası hem birlikte bedduası mevcuttur. Ayrıca Kudüs-ı Şerifin Kafkas defterleri dediğimiz defterlerin tutulduğu kayıtlarımız mevcut. Kayıtların içerisinde Kudüs’teki hep vakıflara ait tapu kayıtları mevcut. Halen bu kayıtların arsıulusal anlaşmalarda geçerliliği bulunan. Ayrıca Umumi Müdürlüğümüzün arşivinde mevcut tapu senetleri ve kayıtları selatin ve padişahlar tarafından verilen Osmanlıca tapu kayıtlarının çoğu mevcut. Bu eserlerin içerisinde kullanılan mühürler ve halife tuğraları kâin. Bunları halkımıza açtık. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bütün eserleri Osmanlıca arşivinden hulul bağımlı kurumumuz Osmanlı’dan benzeri intikal eden bir kurumdur. Burada Tapu Belgelik Kat Başkanlığında arsıulusal 26 ülkenin tapu kayıtları mevcut. temas arsıulusal anlaşmazlıkta bize müracaat ederler bizde o belgeleri kendilerine sunarız. Elazığ’da ilk kez bu sergi açıldı. Tapu Kadastro Arşiv Dairesi Genel Başkanlığı bu sergiyi bir nice ilimizde açmıştı geçkin itibariyle dahi Elazığ’da açıldı” dedi.

Share: