“Dünya Engelliler Günü – Berrak Sesli-Işık Sergisi” açıldı

Birleşmiş Milel Zat Fonu (UNFPA), UNFPA Türkiye, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Tesanüt Derneği (SGDD-ASAM) işbirliği ve Avrupa Birliği’nin (DENIZ) finansal desteğiyle payitaht Ankara’da “Acun Engelliler Haset – Yalınlık Sesli-Foto Sergisi”nin açılışı yapıldı.

Görme, sem, zihinsel ve fiziki sakat mültecilerin aldıkları güdük eğitimin peşi sıra çektikleri fotoğraflar Türkçe, İngilizce, Arabi ve Farsça ünlü ve kayıtlı betimlemeleri ile CerModern’da sergilendi.

Serginin açılış konuşmasını yapan SGDD-ASAM Umumi Eş Güdümcü Yardımcısı Ölçü Beyaztaş, bu projenin İzmir ve Ankara’üstelik işlek sakat sığınmacıların hak ve hizmetlere erişimleri üzerine karşılaştıkları okazyon eşitsizliklerini azaltmayı ve insan onuruna yaraşır aynı biçimde yaşamlarını sürdürmelerini desteklemeyi hedeflediğini söyledi.

Beyaztaş, projenin, hizmetlere erişemeyen engelliler için yaygınlaştırılması gerektiğini bile tabir etti.

UNFPA Türkiye Casus Yardımcısı Zeynep Başarankut Soluk de dünya nüfusunun yüzdelik 15’inin özürlü bireylerden oluştuğuna dikkati çekti.

Bu sergide Türkiye’deki sakat mültecilerin duygularını ve karşılaştıkları sorunları fotoğraflarla aktarmaya çalıştıklarını vurgulayan Kan, eksiksiz bireylerin topluma katılımının sağlandığı ve kıymet haklara ehil olduğu benzeri dünyaya ehil olma temennisinde bulundu.

Avrupa Sivil Esirgeme ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü Türkiye Başkanı Devrig Velly ise engelli insanların alelhusus hizmetlere idrak konusunda henüz çok zorlukla karşı karşıya olduklarını belirtti.

SUTAŞ’nin insanca yardım projelerini desteklediğini kaydeden Velly, “Sakat mülteciler Türkiye’bile haklarını istimal ve hizmetlere erişme konusunda boydak değildir. UNFPA ve ayrımsız zamanda ASAM bu çalışmalara ulama yapmaya bitmeme etmektedir.” dedi.

Velly, dünyada bildirme çok mülteciye eş sahipliği yapmaya bitmeme etmesi nedeniyle Türkiye’ye teşekkür etti.

“Mânialı mülteciler üzere hizmetlerin iyileştirilmesi, bütün birlikte çalışırsak mümkün olur”

DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou bile bu serginin “çokça zamanlı benzeri işporta” olduğuna dikkati çekerek engellerle güçlü insanların potansiyelini hatırlatan aynı sergi olduğunu söyledi.

Bu konunun kayırıcı hakları ve kalkınma konusunun sunma merkezinde olduğunu vurgulayan Pertzinidou, inovasyon ve transformatör çözümlerin engelli kişilerin ihtiyaçlarını hedeflemesi gerektiğini tabir etti.

Pertzinidou, mânialı mültecilerin erişilebilirlik üstüne ara sıra ek zorluklarla karşı karşıya olduklarını belirtti.

KEZ’nin Türkiye’deki mültecilere mail olmaya devam edeceğini kaydeden Pertzinidou, bu serginin dünyayı “sakat mültecilerin göz açısından” görme şansı verdiğini dile getirdi.

Pertzinidou, “Engelli mülteciler için hizmetlerin iyileştirilmesi fakat ve fakat biz bilcümle birlikte çalışırsak olabilir olur.” dedi.

UNFPA Destekçisi Oyuncu Aslı İnandık de etkinliğe faal bağlantıyla katılarak duygularını paylaştı.

Konuşmaların ardından sergi açıldı ve hatırat fotoğrafı çektirildi.

Katılımcılar, engelli bireylerin çektiği fotoğrafları inceledi.

Share: