Yıldırım Kayaç, MEB ile Hayrat Vakfı Arasındaki Protokole Reaksiyon Gösterdi: “Böyle Yırtıp Çöpe Atacağız”

CHP Ankara Milletvekili Saika Kaya, Milli Terbiye Bakanlığı ile Hayrat Vakfı ortada imzalanan eğitimde iş birliği protokolünü TBMM gündemine getirdi. Kayaç, “Hastalık dünyalık ve cemaatleri, öğretmenlerimizi terbiyelemek amacıyla görevlendiriyorsunuz. Bu protokolün hiçbir geçerliliği yoktur. Bu protokolü CHP iktidarında hakeza yırtıp, çöpe atacağız. Bunu üstelik hakeza bilesin” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu istifham önergesinde; Milli Terbiye Bakanlığı ile Hayrat Vakfı ortada imzalanan eğitimde işbirliği protokolünü gündeme getirdi. Kaya, önergesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“İmzalanan protokolün ‘Kapsam’ maddesinde, ‘Bu Tören Düzeni; Milli Terbiye Bakanlığı ile Hayrat Vakfı iş birliğinde, dar içre ve elverişsiz dışında Milli Terbiye Bakanlığına tutkun maltalık boyu öğrenme kurumları, formel eğitim kurumları ve bu kurumlara sadık öğrenci pansiyonlarındaki hoca ve öğrencilere yönelik Osmanlı Düpedüz, Kur’an-ı Bonkör ve MEB öğretim programlarında belirtilen değerlere ilişik kurs, yarış, seminer, siyasal, sempozyum, yaz okulları; protokol kapsamında eğitici yerine görev algı kişilere eğitici eğitimi kursları düzenlemesine dair asıllar ve esasları kapsar’ hükümleri meydan almaktadır.

Protokolün ‘Yükümlülükler’ maddesinde ise, ‘Tören Düzeni kapsamında dalan ve taşrada öğretmenlere müteveccih Osmanlı Türkçesi ve değerler eğitimi ile ilgili hizmet içi eğitimler düzenlenmesini Tıkır ile iş birliği süresince yürütür. Öğretmenlere yönelik olan bakım içi eğitimlerde bakım içi eğitim bilimi programının hazırlanmasını sağlar’ denilmektedir. Protokolün öğrencilerin beraberinde, öğretmenleri bile kapsadığı görülmektedir.”

“HAYRAT VAKFINA HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE SERVET AKTARILMIŞTIR?”

Kayaç, Bakan Özer’e şu soruları yöneltti:

“T.C. Mili Terbiye Bakanlığı, Hayrat Vakfı ile izin paylaşımı mı yapmaktadır? T.C. Milli Yetişek Bakanlığının sorumluluğunda olan öğrencilerimizin, Hayrat Vakfı eğitimine ve sorumluluğuna verilmesi yanlışlık değil midir? T.C. Milli Eğitim Bakanlığının, özlük bünyesinde bilgili bilirkişi eşhas ve öğretmenler tarafından verilebilecek eğitimler; Hayrat Vakfına ne vasıflarından periferi devredilmektedir? T.C. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığına ilişkin, her biri öz alanında uzman olan öğretmenler, ne gerekçelerle, Hayrat Vakfı yoluyla eğitilecektir?  T.C. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı öğretmenlerine eğitim bilimi verecek olan, Hayrat Vakfı çalışanları hangi üniversitelerden, hangi eğitimleri almıştır?  Hayrat Vakfı çalışanları, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinden daha mı liyakatlidir? Sarıklı eğitiminde, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerimiz sınırlı mi kalmaktadır? Hayrat Vakfı çalışanları, T.C. Milli Yetişek Bakanlığı ve üniversitelerimizden elan nitelikli eğitim mi vermektedir? İmzalanan tören düzeni gereği, Hayrat Vakfına ne büyüklüğünde mülk aktarılmıştır? T.C. Milli Eğitim Bakanlığının, protokollerle değişik toplum örgütü ve vakıflara transfer yaptığı iddiaları makul mudur?  T.C. Milli Eğitim Bakanlığı mütenevvi cemiyet ve vakıflarla yaptığı protokolleri sonlandıracak mıdır?”

Kayaç ayrıca, şu açıklamayı yaptı:

“Milli Eğitim Bakanlığı, 1 milyonun üstünde çalışanı varken özlük yapması gereken işleri; vakıflara, tarikatlara, cemaatlere doğrulama etmekten bire bir çeşit vazgeçmedi. en son Ağustos 2022’de Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile Hayrat Vakfı arasında eğitimde işbirliği protokolü imzalanmış. Bu protokolün hayata geçirilmesi talimatını Milli Eğitim Bakanlığı veriyor. Okul müdürlerine bu aynı emir yerine gönderiliyor. Yani yapmaları zorunlu kılınıyor.

Hayrat Vakfı’nın bu işi yapacak elemanlarının muvaffakiyetli olup olmadığına bakılmıyor. Milli Yetişek Bakanlığı öz öğretmeninin, kursiyerinin eğitimini; bire bir vakfa neden konfirmasyon ayar. Sayın Mahmut Özer, o devir o koltukta münasebet oturuyorsun. 1 milyon koca hastalık maaş alıyor. Öğretmenler bu işi beceremiyor mu? Avlu Boyu Öğrenme Kurumu, yani Ahali Eğitim Merkezlerinde müteharrik kursiyerlerin melfuf ibret ücretini dahi vermiyorsunuz. Sebep bunlardan yararlanmıyorsunuz bile kredi ve cemaatlere, bizim çocuklarımız yetmiyormuş kadar deminden öğretmenlerimizi eğitmek üzere görevlendiriyorsunuz. Bu protokolün hiçbir geçerliliği yoktur. Bu protokolü CHP iktidarında böyle yırtıp, çöpe atacağız. Bunu da hakeza bilesin.”

Kayaç, açıklamalarının böylelikle eğitimde işbirliği protokolünü yırtıp çöpe attı.

Share: