Çocukların nostaljik ‘seyyar salıncak’ eğlencesi

– Çocukların nostaljik ‘gezmen salıncak’ eğlencesi

NİĞDE – Niğde’de zinde 63 yaşındaki Recep Göktaş, çocuklara nostaljik seyyah salıncak keyfi yaşatıyor.

Mahalle mahalle dolaşarak çocuklara ahenktar kânunuevvel geçirten 63 yaşındaki Recep Göktaş, salıncakta çocukların herhangi bir nâr yaşamaması için mülevven minderlere bakarak değer kiloda olanları paçarız bindiriyor, salıncağa kurduğu çalgı sistemiyle de eğitici çocuk şarkıları çalıyor. Günümüzde geçmişseverlik haline gelen seyyar salıncakla asıl amacının çocukların meleke ve mahalle kültürü yaşaması olduğunu belirten Göktaş, aldığı tepkilerden üstelik kıvançlı olduğunu belirtti. Göktaş; “Parası olsun olmasın bindiriyorum. Annesi geliyor babası geliyor, 3 kıta çocuğu var param yetişmedi diyor ego da bildiriyorum. Akşam lambası olmadığı için yapamıyordum amma demincek lambası olduğu amacıyla akşam bile bu işi yapıyoruz. Çocuklarımız evde kapanarak bir hal oluyor bu çocuklar. Telefona dalıyor, televizyona dalıyor, toplumu unutuyor, bunları topluma vermek,arkadaşlarıyla kaynaşmasını seçmek itibarıyla çokça tam oldu” ifadelerini kullandı.

Salıncağa bindirdiği çocukların nâr yaşamaması amacıyla mülevven minderlere dizen Göktaş, “Örneğin gülgûn mindere 30 kiloluk bala biniyor, karşısına de 30 da 30, 32 bu aralarda çocuk binmesi gerekiyor. Maviye da, beyaza üstelik aykırı çocukları koyuyoruz, kırat sistemini onun üzere yaptık. Bizim mahallemizde 5 liralık fazla diyorlar ancak ego 5 liraya 300 volta döndürüyorum çocukları. Ego para yönüne bakmıyorum. Büyükler eskiyi hatırlıyor, ” İstanbul’dahi bindik” falanca diyorlar. Filhakika 70’lerde vardı ama deminden animasyon kadar oldu. Çocuklarımız parkta oynuyorlar, belediyemiz, devletimiz parkları yapmış çok güzelce amma bunlar emmi gelmiş diyorlar koşuyorlar yanıma. Ben bile kollar bindiriyorum. Aileler seviniyorlar, çocukları kendileri getiriyor çoğu. Gâh aileler haddinden fazla güzelmiş diyor aldığım tepkilerden çokça memnunum” dedi.

Anneler mutlu

Çocuğunun gezici salıncakta sallandığını afiyetle izleyen Yeliz Bahçeci üstelik, “Çocukluğumuzun oyuncağı, nostaljik bire bir oyuncak. Oğlum telefona bakıyordu amma salıncağı görünce tezce bıraktı. Salıncakla oynaması üzere çıkardım ve çokça mutlu oldu. Mahalle kültürü gene tıpkı. Bu şekilde anneleri kaynaşıyor. Bu salıncak sayesinde ayrımlı füru bire bir araya geliyor ve mahalle kültürünü, toplanıp kardeş kardeş etme kültürünü öğreniyorlar” şeklinde konuştu.

Dürdane Kılınç ise, “Amcamız bile bu sene başladı. Çocuklarımızı eğlendiriyor. Literatür internette oyun kandırmak ve daima göstergeç izlemek yerine amcamız geliyor. Hem çocuklarımızı eğlendiriyor hem de bizi mutlu ediyor” diyerek konuştu.

Share: