Niğde’de jeotermal camekân kuracak firma yetkilileri alanı inceledi

Niğde’üstelik krater gölü Narlıgöl’bile ultra klimalı jeotermal ser kurulacak alanda, aralarında Hollandalıların üstelik bulunduğu firma yetkilileri incelemede bulundu.

Heyet, kestirmece 900 metre derinlikte 70 mertebe sıcaklıkta su bulunan kuyu ile seranın kurulacağı alanı gezdi, yetkililerden hikmet aldı, henüz sonraları Ekincilik ve Orman İl Müdürü Asım Saksı’ı konuşma etti.

Ekincilik ve Orman Müdürü Asım Mebde, AA muhabirine, tavhane ve jeotermal seracılığın büyüklük ve kent amacıyla balaban olduğunu söyledi.

Narlıgöl çevresinin jeotermal sera kurulumuna akıllıca olduğunu belirten Başlangıç, şunları kaydetti:

“Firma, jeotermal merdiven kurulumuyla ilişik faaliyet yaptı ve tevessül noktasına geldi. Sera faaliyete geçtiği zaman üretime ve istihdama ağırbaşlı ulama sağlayacağını umuyorum. Bu laf, ilimizin açığı olan alanlarında biri. Potansiyelimizin değerlendirilmesi gerektiğini ve bu alanda açığımızın değme devir olduğunu söylüyoruz.”

Firma yetkilisi Abdullah Mete ise kuyunun amade olması, dereceleri ve suyun kalitesinin yatırım partnerlerini bahtiyar ettiğini dile getirdi.

Yatırım partnerlerinin konunun öneminin farkında olduğunu anlatım fail Mete, “Burayı hayranlıkla incelediler. Mart, april ayında camekân kurulumumuz başlayacak. Arz geç mayıs ayında tamam olacak. Haziran ayında üretime geçmeyi planlıyoruz.” dedi.

Seracılık alanında bölgenin çokça sakil potansiyeli olduğuna dikkati çekici Hollandalı firma yetkilisi Mark Hoogendoorn üstelik şöyle konuştu:

“Müşterek adına projeyi gerçekleştirmeyi dört gözle bekliyoruz. Hem lokasyon hem kuyunun kâin olması ve iklim özellikleri, bizim açımızdan sonuç adım kızıl. Projeyi akdetmek amacıyla çokça heyecanlıyız. Hollanda’bile hakeza aynı kuyu yok. Hollanda’daki birçok yetiştirici üstelik Türkiye’nin erbap olduğu bu değerleri kıskanıyor. Hollanda’birlikte daima tabii gaza bağımlıyız, camekân üretiminde birlikte anca. Şark Avrupa’daki erke sorunlardan çok ciddi şekilde etkileniyoruz. Burada sizin sudan ucuz enerjiniz var.”

Share: