Ömer Fethi Gürer’den Icra Vekili Kasapoğlu’na: “Sizden Önceki Olanları Top Bulunmayan Saydınız”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, “Yirmi yıl önceki maatteessüf metanetli çokça şaibe vardı. Sporda yapı yoktu, imkan yoktu, antrenör yoktu” diyen Spor ve Gençlik Bakanı Mehmet Kasapoğlu’na, “Sizden ilk olanları heyetiyle bulunmayan saydınız. Cumhuriyet’in önce yıllarından bu yana amme kuruluşlarının sportif faaliyetlerinden belki dağarcığı yüklü değilsiniz ama o yıllarda her okulda basket ve uçan top sahaları ve özellikle güreş alanlarında sportif başarıları oluşturan altyapı vardı. O süreçlere yanlışlık ediyorsunuz, bulunmayan sayıyorsunuz” sözleriyle tepki gösterdi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda mazi Toyluk ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Komisyon’birlikte yaptığı sunumda, “Yirmi sene önce maalesef dokuz canlı çokça eksiklik vardı. Sporda üretim yoktu, imkan yoktu, antrenör yoktu. Yeteri kadar, bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları, metanetli çokça vilayetimizde bire bir futbol topu dahi çok değerliydi. Uluslararası başarı amacıyla sportmen çıkaramıyorduk. Branşlarda ülkemizi desise edecek sporcu bulamıyorduk” dedi.

Komisyon’birlikte hezel alan CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, Bakan Kasapoğlu’nun bu sözlerine reaksiyon göstererek şunları söyledi:

“KÖYLERE BÜYÜKLÜĞÜNDE İNEN METAL BELASININ GENÇLERİ NASIL SARMALADIĞINDAN BİLGİNİZ NAMEVCUT MU”

“Sayın Nazır, süremiz ilişkin, o nedenle sizin bir saatlik sunumunuzu biricik tek irdeleme olanağımız bulunmayan. Sizin anlattığınız gençlik ile bizim alanlarda, köyde, kasabada görüştüğümüz toyluk arasında dağlar büyüklüğünde fark var. Sayın Vekil, üniversitelerin yaygınlaştığını anlattığınızda, o üniversiteden çıkışlı 2 milyona yakın gencin işsizliğine on paralık değinmediniz. O gençlerin durumu size yansımıyor mu? Çoluk Çocuk az dışında hareket arıyor, çocuk işçiliği almış başını gidiyor. Bala yaşında işlemek zorunda kaldığı süreçte aksiyon cinayetlerinde yitirilen gençlerden bilge değil misiniz? evet dahi yön bağımlılığıyla köylere büyüklüğünde nazil metal belasının gençleri bittabi sarmaladığından bilginiz namevcut mu?

“1999-2000 SEZONUNDA ŞAMPİYONUN GALATASARAY OLDUĞUNDAN DE MI HABERİNİZ YOK”

Sayın Icra Vekili, ‘Yirmi yıl evvel maatteessüf güçlü çok ayıp vardı. Sporda yapılış yoktu, imkan yoktu, çalıştırıcı yoktu. Yeteri büyüklüğünde, bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları, sağlam çokça vilayetimizde ayrımsız futbol hacısı hocası dahi çokça değerliydi. Arsıulusal muvaffakiyet amacıyla sportmen çıkaramıyorduk. Branşlarda ülkemizi mandepsi edecek sportmen bulamıyorduk’ dediniz. Sizden geçmiş olanları top bulunmayan saydınız. Cumhuriyet’in önceki yıllarından bu yana kamu kuruluşlarının sportif faaliyetlerinden ihtimal malumattar değilsiniz ama o yıllarda rastgele okulda basketbol ve voleybol sahaları ve özellikle güreş alanlarında sportif başarıları oluşturan enfrastrüktür vardı. O süreçlere butlan ediyorsunuz, namevcut sayıyorsunuz. Gazanfer Bilge, Yaşar Gün Doğusu, Ahmet Ihatalı, Mahmut Atalay, Mehmet Yurdadön, Veli Şanslı, Mehmet Dikişçi, Duygusal Bartu, Şükrü Gülesin, Dokuz Canlı Oktay, Lefter, Çap Sandalet, Cemal Kamacı, Erman Kunter, Nasuh Mahruki’nin ki olduğunu hiç mi duymadınız? Ülkemiz spor tarihinden bu büyüklüğünde mı uzaksınız? Dağcılıktan tenise, güreşten maratona, basketboldan futbola efsane olmuş onlarca âdem evladı vardı. O yıllarda talih nüfusu bugünün de yarısı kadardı. Sayın Nazır, ‘Yirmi yıl evvel maatteessüf pek çok şaibe vardı. Sporda kasılma yoktu, imkan yoktu, antrenör yoktu yeteri kadar’ diyorsunuz bile UEFA Kupası’nın 1999-2000 sezonunda şampiyonun Galatasaray olduğundan da mı haberiniz bulunmayan?

“O KADAR TESİS VAR DA NEDEN BU BAŞARILAR BEYNINDE YOK”

Sayın Nazır, sizden evvel tıpkı ayak topu takımının az daha topu yerel oyunculardan oluşuyordu. Sizin döneminizde ise 8 yabancı futbolcuyla takımlarımız sahaya çıkıyor. Tamamı yerli ve milli olan oyunculardan oluşan takımımız bile hangi efsus ki namevcut. Süper Lig’bile ve 1. Lig’üstelik 300’ün üstünde ecnebi topçu oynadığı amacıyla Milli Takım’a da Avrupa’dan yetiştirilen gençler gelip bütünüyle oynuyor, ülkemizde 84 milyondan Milli Takım’da oynayacak oyuncu de bulamıyorsunuz. O büyüklüğünde organizasyon var da illet bu başarılar arasinda bulunmayan?

“NİĞDE KENDISINE, MAHALLEDEN VAZGEÇTİK, 5 BİN KİŞİLİK STADIMIZI YIKTINIZ”

Sayın Icra Vekili, ’81 ilde köylere kadar, mahallelere kadar spor tesisleri var’ dediniz. Niğde namina, mahalleden vazgeçtik, 5 bin nefis stadımızı yıktınız. Ihtimal kuruluş tarihini bilmeyebilirsiniz, 1970 yılında 5 Gücük Ay Stadyumu nesir edilmiş, 1987 yılında genişletilmişti. Siz, yıkıp, ‘Beş yüz günde yapacağız’ dediniz. 7 bin kişilik yapacağınız stadı, 500 dönüş bitti yeniden eksiltme ettiniz. Size aynı istifham önergesi verdim, önergede diyorsunuz ki ‘İnşaat bitmeme ediyor’. Altında imzanız var. İnşaattan vazgeçtik, temeli bile atılmadı, 500 zaman geçti.

“NİĞDE’DE SPOR SALONUNU YIKTINIZ, FAKAT YENİSİ BİR YILDIR YAPILMADI”

Istekli Niğde Rum Spor stadsız kaldı, ligden düştü. Bor ilçesinde bireşimli yüzeyli atletizm pisti, belirtik ve sadık kort ve sentetik çim yüzeyli ayak topu sahası ve çok gayeli kurma spor salonunun yapılacağı açıklandıktan bu yana tıpkı yıl geçti, bu konuda benzeri aşama atılmadı. Niğde’birlikte spor salonunu yıktınız, ancak yenisi benzeri yıldır yapılmadı. Aynı birlikte spor kulüplerine yardımdan kortej ediyorsunuz. Niğde Anadolu Kulübü’nü ziyaret ettim. Bırakın yardımı, antrenmanda içecek su için sponsor arıyorlar. Engelliler Spor Takımı farklı illere gittiğinde konaklamalarını biz karşılıyoruz. Bunun kabil çolpa takımlara birlikte Küçük Asya’nun arzulu takımlarına dahi tam desteği vermiyorsunuz.”

Share: