Çocuk ülfet merkezleri 60 ilçede daha hizmete giriyor

Hak Bakanlığınca, 60 ilçede henüz otorite altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî veriş kurulması işlemlerinin yapılacağı yavru müzakere merkezlerinin ferda hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki forma sayısı 198’e yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, İcra ve İflas Kanunu ile Kâh Kanunlarda Fark Yapılması Karşı Kanun kapsamında “yavru teslimi ve çocukla zatî münasebet kurulması”na ilişkin kullanılmamış düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin peşi sıra Doğruluk Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle geçmiş yerine 11 ilde çocuk konuşma merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara dahi hastalık olan “icra eliyle çocuk teslimi”hangi akıbet veren yıpranmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın yavru ziyaret merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı konusunda toprak ve ilçelerde merkezlerin kurulması üzere mücahede başlatıldı. Bu kapsamda, çocuk mülakat merkezlerinin bulunduğu yer sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Sonunda bugüne büyüklüğünde 138 mülk ve ilçede çocuk mülakat merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezlerde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 395 bala teslimi ve çocukla şahsi münasebet işlemi yapıldı.

Bala müzakere merkezi, yarından itibaren 60 ilçede henüz kullanıma sunulacak. Böylelikle, mevki genelinde tarz sayısı 198’e yükselecek. Merkezlerin 2023’ün ağustos ayına kadar yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bala teslimi ve çocukla zatî alışveriş kurulması işlemlerinde görev alacak uzmanlara süreçle ilişik karşı karşıya ve devir içi eğitimlerin verilmesine dahi devam ediliyor.

Teslim işlemleri ücretsiz

Çocuk konfirmasyon işlemi, daha önce yürütme müdürlükleri aracılığıyla mukannen benzeri masraf ve ecir yatırılarak icra memurları ve manşet kuvvetleri marifetiyle yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle çocuk görüşme merkezlerindeki amal, çıktı adli bindi ve kıygın hizmetleri müdürlükleri aracılığıyla namına getiriliyor. Yavru teslimine ilişkin işlemlerde, harç ve harcama ya üstelik apayrı herhangi bir ücret alınmıyor. Giderler, Adalet Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve aksiyon düzeyleri gözetilerek hazırlanan müzakere merkezlerindeki amal, uzmanlar tarafından zorla değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, zahir davranmaları gerektiği üzerine kılavuzluk edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Görüşme merkezlerinin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik icraat sürüyor.

Share: