Kullanışlı liselerde yüz yüze yetişek başlıyor

Milli Terbiye Bakanı Ziyalı Selçuk imzasıyla karşı karşıya eğitim bilimi uygulamalarına ilgilendiren illere gönderilen yazıda, “1 Mart 2021 tarihinden itibaren birlikte mesleksel ve ustalık Anadolu liseleri, çokça programlı Rum liseleri, fena hâlde sanatlar liseleri ve spor liseleri öğütlerine ilişkin aplikasyon kazanımlarının karşı karşıya eğitimlerine cümle sınıf seviyelerinde başlanacaktır” bilgisi paylaşıldı.

Buna göre, mesleki ve ustalık Rum liseleri ile haddinden fazla programlı Rum liseleri alan/eğin derslerinin yüz yüze eğitimlerinde “meslek.eba.gov.tr” internet adresinde yayınlanan “2020-2021 Eğitim Bilimi ve Talim Yılı İkinci Çevrim Çerçeve Müfredat” kullanılacak.

HAFTADA 24 DERS SAATİNİ GEÇMEYECEK

Söve talim programlarında düz kayran derslerin aplikasyon kazanımları yüz yüze, kuramsal olan kazanımları ise açıktan eğitim vasıtasıyla yapılacak şekilde Topluluk Öğretmenler Kurulunca planlanacak.

Mesleki ve teknik Küçük Asya lisesi, haddinden fazla programlı Anadolu lisesi, pir sanatlar lisesi ve spor liselerinin 12’nci sınıflarında karşı karşıya yetişek, öğrencilerin merkezi sınavlara ait beklentileri bile dikkate alınarak haftada 24 öğüt saatini geçmeyecek şekilde planlanarak yapılacak.

Öte yandan, domuzuna sanatlar lisesi ve spor liselerinde yüz yüze ve açıktan terbiye aracılığıyla verilecek dersler ve saatleri de “meslek.eba.gov.tr” internet adresinde yayınlandı.

KARŞI KARŞIYA EĞİTİM İSTEĞE BAĞLI OLACAK, DEVAM ZORUNLULUĞU ARANMAYACAK

KARŞI KARŞIYA eğitimle yürütülecek terbiye ve talim faaliyetlerine ortaklık isteğe mecbur olacak, devam zorunluluğu aranmayacak.

Ancak eğitim kurumunun öğrencilerin okula devamını strateji edebilmesi ve bu kapsamda mukteza ilaç ve tedbirleri alabilmesi amacıyla yüz yüze yetişek faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler amacıyla velileri yoluyla, müstevli kapsamında seçkin nedenle öğrencisini karşı karşıya yetişek için yetişek kurumuna götürmek istemediğine ilişkin talebini aynı istida ile eğitim bilimi kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecek.

Mesleki eğitim merkezlerinde okulda yapılan kayran/eğin derslerinin öğretimine açıktan eğitim marifetiyle devam edilecek.

Yazıda, bahis konusu uygulamaların koronavirüs salgınıyla savaşım kapsamında peçe, fiziki meydanlık ve hijyen kuralları tutmak amacıyla alınan önlem ve tedbirlere titizlikle uyularak yürütülmesi vurgusuna dahi yer verildi. 

Share: