CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Cümbüş Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Sınırlamak Amacıyla Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akış başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere zirai sulamada ücretsiz hayatiyet verilmesi üzere kurulması planlanan çağ enerjisi santrali üzere Şanlıurfa’ya mücahede ziyareti gerçekleştirdi. Akış, 2 İlk posta Şanlıurfa’bile izah etmek isteriz; İktidarımızın önce 90 gününde zirai sulamada geçer not elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacağız” dedi.

CHP Enerji ve Zir Yapı Projelerinden Sorumlu Umumi Komutan Yardımcısı, Balıkesir Mebus Atak, Şanlıurfa’ya anbean burada kurulması planlanan tarih erke santrali ile ilgilendiren matbuat toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda düzenlenen toplantıya CHP milletvekilleri Muazzez Ziyalı ile Mahmut Tanal bile katıldı. Akın, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Enerji hayattır, enerji ekincilik, enerji gıda. Seçkin şeyin içerisinde var. Gelişmiş toplumlar enerjiye vurmak için uğraş mesabe. Biz üstelik enerjiyi bire bir ana eş hakkı olarak biliyoruz. Bunun amacıyla mücadele ediyoruz. Enerji olmazsa ekincilik gayrimümkün, erke olmadan uran çarkları dönmez. İşin sunma majör tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen aynı Türkiye ile cebin karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor DÜRÜST Fırka iktidarı? Enerjiyi zaten bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere tasdik ergin, erke lobilerine kendisini bağlamış. Bütün dünya ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Biz ulu önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize emaneti ve mirası kamu bağımsızlık hedefimiz amacıyla çalışan tıpkı partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maalesef bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla muadele, doğruluk bozulup orta gelirli sınıfı yok ettiniz.  Ekincilik, iktidarın hatalı politikaları ile bitirildi. Dikici maalesef çok ağırlık durumda. Bugün ne çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, elektrik faturası’ diyor. Tığ bu sorunu çözeceğiz. Çokça değil, güdük biraz bilahare bu sorunların hepsinden el birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, bundan 9 ay geçmiş Şanlıurfa’birlikte çiftçilerimize tarımsal sulamada geçer not elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise tıpkı yıl geçmeden zirai sulamaya remiks üzerine zam yaptılar.  Zirai sulamada geçer not elektriğe Genel Başkanımızın vaadinin peşi sıra yüzde 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Enerji politikası siyasal bir tercihtir. Bizim siyasal tercihimiz sizden yana. İktidarın YANLIŞSIZ Öğür’nin politik tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında değme 10 zirai sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği üzere kesildi. Bu ebat bilcümle ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize bindi çevirmek yerine, ithal azık ürünlerini almayı tercih etti.

10 sene ilk Türkiye’de rastgele 70 kişiye 1 maraba düşüyordu; bugün 1 rençper başına 170 gönül düşüyor.  2022 yılı itibarıyla mukayyet fellah sayısı 493 binin altına düştü. Biz CHP olarak ülkemizde tarımı yine ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi birlikte köylümüzü bile yeniden milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin istihsal yapabilmesi için maliyetlerin düşürülmesi çokça yüce bir noktaya haiz.

Şanlıurfa’de 2021-2022 yılları ortada erke sorunlarına bağlı rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı üzere 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzde 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda ark rüşvet yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda ark arpa yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzdelik 70. 800 bin dekar alanda arık mercimek yetiştiriciliğinde rekolte kaybı tahminî yüzde 60. 300 bin dekar alanda arık buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı tahminî yüzdelik 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE INCELEMEK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI BÜYÜK BUNLUK GİBİ YANSITIYOR”

Bu eş verdiğim mesail YANLIŞSIZ Fırka iktidarının yaşattığı erke krizi değil, erke buhranından kaynaklı mesail. Bunlar çözülemez miydi? Kesin çözülebilirdi. Bu aynı tercih meselesidir. İktidar bizdeki krizle beslemek hesabına daima Avrupa’dahi yaşananları sözde şişman aynı bunalim yaşanıyormuş kabil yansıtıyor. Türkiye’da besin enflasyonu yüzde 95 kendisine hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu devlet yüzde 15.

Güneydoğu Anadolu Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini havi Türkiye’nin büyük projelerinden biri. Mecmu ekilebilir toprak tahminî 3,2 milyon hektar araziyi havi tıpkısı proje. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte kestirmece 7,6 milyon insanın hareket bulacağı yöre tanıdık bir proje. GAP projesiyle alay malay, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 milyar dolar almanak dirimsel elde edilecek ve antrparantez 3,5 milyondan fazla insana hisse senedi sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabahleyin hasat edilen tendürüst meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Hangi oldu? Şanlıurfa bile kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Arsıulusal Havalimanı nesir edildi. Fakat 1 kilogram yapıt gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine uygunsuz dağıtım şirketlerinin hisse senedi hakları nakız edilecektir. Bu de sulanabilir arazinin yalnızda yüzdelik 35’inde sulama yapılmasına hastalık oluyor.

Tarih enerjisi santralleri için iki alternatifimiz var. Birincisi, alternatif meydanda kanallar üzerine gün panelleri kurulup hem arazi tasarrufunu seçmek hem üstelik peyda kanallarda gerçekleşecek akarsu buharlaşmasını engelleyip ve devir panellerinin alttan serinlenmesi ile azami erke üretimi sağlanabilir. İkincisi, mütenavip tembel arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ EMEKSIZ VERECEĞİZ”

Son kendisine, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi rüçhan politikamız bulunan.  Girişimci celal modeliyle amme öncülüğünde sıfır bürokrasiyle sıra enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’da bazı ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, çığır örgütlerini dinleyeceğiz. Peşi Sıra toprak ziyaretlerimize bitmeme edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDELIK 50 İNDİRİM

İlk defa Şanlıurfa’bile izah etmek isteriz; İktidarımızın önceki 90 gününde tarımsal sulamada beğenilen elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 indirim yapacağız. Bunu elbette yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde iskonto yapacağız. EÜAŞ halihazırda bozuk elektriği şirketlere satıyor. Biz berbat elektriği çiftçimiz amacıyla kullanacağız.

İktidarımızın bir numara yılında, Şanlıurfa’dan örtmek için amme önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki gündüz enerji santralleriyle zirai sulamada kullanılan elektriği karşiliksiz vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki güneş enerjisi santralı yatırımı için yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan kullanmak amacıyla çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’de besin güvenliğini sağlayacağız. Besin ithalatını azaltacağız, gıda enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız besin yoksulluğu yaşıyor. Bu uygun değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: