CHP Umumi Başkan Yardımcısı Akın, Şanlıurfa’da matbuat toplantısı düzenledi Açıklaması

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın, “Tarımı yine ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi da köylümüzü da gene milletin efendisi yapacağız.” dedi.

Akın, Şanlıurfa Baro akarsu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda, Şanlıurfa Mebus Eren Münevver, İstanbul Saylav Mahmut Tanal ve CHP İl Başkanı Ferhat Karadağ’ın katılımıyla düzenlediği matbuat toplantısında, gündüz erke santrali çalışmaları üzerine açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Şanlıurfa ziyaretinde çiftçilere zirai sulama amacıyla elektriği ücretsiz verecekleri sözünü hatırlatan Akın, şöyle konuştu:

“Tarımı esasen ayağa kaldıracağız, çiftçimizi de köylümüzü birlikte tekrar milletin efendisi yapacağız. Zaman erke santralleri için 2 alternatifimiz var; birincisi meydanda kanallar konusunda gün panellerini kurup hem yerey tasarrufunu ulaşmak hem boş kanallarda gerçekleşecek akarsu buharlaşmasını engelleyip zaman panellerinin alttan serinlemesi ile maksimum erke üretimini bulmak. İkincisi atıl arazileri kıymetlendirmek ki yerey ziyaretlerimizi ve keşiflerimizi yaptık. İktidarımızın evvel 90 gününde zirai sulamada kullanılan elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 iskonto yapacağız. Üretmeden zahir kalkınacağız? Üreteceğiz kim çiftçimiz zenginleşsin, kazansın esnafa harcasın ve esnaf dahi kazansın. Bu aynı döngüdür. İktidarımızın bir numara yılından itibaren amme önceliğinde kuracağımız 10 bin megavat saat büyüklüğündeki çağ enerjisi santralleriyle zirai sulamada geçer not elektriği Şanlıurfa’dan fethetmek için parasız vermeye başlayacağız. Bu yatırımlarla Şanlıurfa’dan örtmek için çiftçilerimizi kalkındıracağız.”Share: