TÜSİAD ve TOBB destekli Marshall Fonu’nun Ankara direktörü Ünlühisarcıklı, Erdoğan’sız Türkiye hayali kuruyor

SuperHaber, Ankara‘dan başlayarak izini sürdüğü ilgi cazibeli tıpkısı ABD bellek ve fonlama kuruluşun olan German Marshall Fund of the United States of America’nın yüzlerce bağışçısı ortada CIA’in yan kuruluşu olduğu bildik RAND Corporation, KUL’nin doğru savunma şirketi Lockheed Martin’in yanısıra iki birlikte tanıdık STK ile karşılaşmıştı: TÜSİAD VE TOBB.

Türkiye’den TÜSİAD VE TOBB’un ödül yaptığı, başkanı eski KÖLE Dışişleri Müsteşar Yardımcısının olan, alelhusus bu sıralar Belarus ve Karadeniz üzerine tetkikat özne German Marshall Fund of the United States of America isimli kuruluşunun Ankara ofisi direktörü Müstakil Ünlühisarcıklı’nın Türkiye ile ilgili yazdığı çözümleme çokça tartışılacak.

Garip ilişkilerin merkezinde bulunan German Marshall Fund of the United States of America isimli karın ve fonlama kuruluşunun Ankara temsilcisi Hür Ünlühisarcıklı’nın, çalıştığı Washington D.C. merkezli kuruluş amacıyla kaleme aldığı analizin çevirisinin özen cazibedar yerlerinin Türki tercümesi:

Türkiye’bile mail zamana kadar, taraftarlarının ona olan bağlılığı, politik zekası ve doğru şekilde işleyen tıpkı muhalefetin olmaması gibi çeşitli faktörler nedeniyle Erdoğan’ın seçimle yenik edilemeyeceğine dayalı ferah bire bir inanış vardı.

OYSA İKTİDAR HAKLIYMIŞ: SEÇİMLER ESAS VE ADİL

Orak Ayı 2016’daki liyakatsiz darbe girişimi ve ardından mevrut kısıtlayıcı dalavere ve OHAL sonrasında eskimemiş bire bir inanış ortaya çıkmıştı: Türkiye çıktı seçme sonuçlarının ilkin belirleneceği otoriteli bir zorba devletiydi. DÜRÜST Parti ise, seçimlerin ana ve kompetitif olduğunu ve muhalefetin töz ayrımsız iktisap şansı olduğunu savunuyordu.

DÜRÜST Partinin argümanının akilane olduğu Mart 2019 evcil seçimlerinde kanıtlandı. Ankara ve İstanbul karışma büyükşehirlerin çoğunda uymazlık domestik seçimleri kazandı.

Sandıkları izleme eden ve oyları esirgeyici cümle, aslına bakarsanız bugüne kadar sağlamlığını kanıtladı.

IHTILAF SEÇİMLERİ KAZANIRSA NELER DEĞİŞECEK?
Türkiye, aut politikasının sıra, coğrafya, uluslararası hep, lehçe kırıcı dengesi ve millî sığa üzere faktörlerin beraberinde değerler, halkoyu ve iktidarın çıkarları eliyle belirlendiği ülkelerden tıpkısı istisna değil. Strüktürel faktörler majör, ihtimal dahi hâkim benzeri rol oynamaya devam edecek.

TÜRKİYE’NİN TEFERRUATLI VADELİ STRATEJİSİ DEĞİŞECEK

Yapısal faktörler bire bir ülkenin ayrintili vadeli stratejisini belirler. Ancak, bunun pekâlâ izlendiği, hükümette benzeri ayrım olması yerinde büyük ölçüde değişebilir.

Siyasi aynı hükümet değişimi durumunda Türk dış politikasının özü kadar stili dahi değişecek.

SELIM PARTİ GİDERSE KÖLE VE SU İLE SICAK İLİŞKİLER OLACAK

“Sezon değişikliği” senaryosunda olduğu kadar vabeste yahut “abuhava değişikliği” senaryosunda olduğu kabilinden şümullü olsun, demokratik reformlar Avrupa ve Amerika Mürekkep Devletleri ile henüz ısıdam ilişkilere kere açacaktır.

ŞARKI AKDENİZ’BIRLIKTE TÜRKİYE KRİZİ ETKİN ŞEKİLDE YÖNETİLEBİLECEK

Irak, Suriye, Şarki Akdeniz, Cenup Kafkasya yahut Libya üzerindeki farklılıklar öylelikle ortadan kalkmayacaktı. amma velakin, daha ısıdam ilgiler, bunların şişman krizlere dönüşmeden elan etken tıpkısı şekilde yönetilebileceği anlamına gelir.

DINDAR KARDEŞLERİ DESTEKLEMEYEN BİR HÜKÜMET HENÜZ GÜVENİLİR OLURDU

Türkiye, bölgesinde karşı karşıya olduğu diplomatik izolasyonu bırakmak üzere Suudi Arabistan ve bölgesel ağının beraberinde İsrail ile şimdiden tıpkısı uyum arayışına girdi, ancak Müslüman Kardeşleri desteklemeyen eskimemiş benzeri hükümetle bunun gerçekleşmesi çokça elan emniyetli tıpkı şekilde yapabilirdi.

RUSYA OLAN İLİŞKİLERİNDE NATO İLE ÇELİŞMEYECEK

Eskimemiş ati hükümet, Türkiye’nin Rusya ile ilişkisini ayrılma etmeyecek, fakat Batılı müttefiklerle elan hamam ilişkilere sahip olan aynı hükümet, anlaşılan bu ilişkiyi Türkiye’nin NATO üyeliğiyle çelişmeyecek şekilde çerçeveleyecektir.

MAŞRIK AKDENİZ’DAHI ZORLAYICI DİPLOMASİDEN VAZGEÇECEK

Mevki, bakir bire bir hükümet altında Gün Doğusu Akdeniz’deki çıkarlarının peşi sıra gitmeye bitmeme edecek, ancak imdi diplomatik yerine izole edilmeyecek, anne açar kendisine zorlama namına diplomasiyi kullanacak.

Kısacası, politik bir geçiş durumunda Türk dış politikası özü olmasa da üslubu değişecektir.

PEKİ ÇAKER VE SUTAŞ BUNUN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN NELER YAPABİLİR?
ÇOK GÖZE BATIRMADAN, SESSİZCE PLANLANMALI…

Şanlı tıpkısı soru, Avrupa Birliği ve Amerika Müttehit Devletleri’nin bunların herhangi birinde pekâlâ bir rol oynayabileceğidir. Rastgele şeyden ilk resmi adına Türkiye’nin çöz siyasetinden ırak ara vermek zorundalar ve bu yasakçı çok göze batırılamaz.

Fakat, siyasal bire bir başkalık olursa -ve olduğunda, ESIR’nin ve özellikle SU’nin elbet reaksiyon vereceği, Türkiye’nin sadece itinasız ayrımsız mevsim değişikliği mi yoksa temelden abuhava değişikliği mi yaşayacağını etkileyebilir.

AB ÜYELİK VERMESE DE VİZELERİ KOLAYLAŞTIRABİLİR

SUTAŞ üyeliği perspektifi, 1999–2005 yıllarında Türkiye’deki kapsamlı demokratik reformların arkasındaki ana antipatik güçlerden biriydi. KEZ şu anda üyelik için gerçekçi bire bir açılım sunacak durumda değil, fakat gümrük birliğinin modernizasyonu, vize serbestisi, yeşil dönüşümün kolaylaştırılması ve dış siyaset diyaloğunun güçlendirilmesini içeren ayrımsız geçici paket üstelik analog ayrımsız afi oynayabilir.

KUL İSE TÜRKİYE’Yİ NATO’NUN ROTASINA GERİ SOKABİLİR

Amerika Müttehit Devletleri, yalnızca yaptırımlara abanmak hesabına Rusya’dan aldığı S-400 çekicilik savunma sistemini infirak etmeye heveslendirme ederek Türkiye’nin NATO’nun temel akımına dümbelek dönmesine apotr benzer. Bunlar, politik aynı geçiş olması durumunda AKARSU ve ESIR’nin Türkiye’bile bittabi müspet tıpkısı cila oynayabileceğinin vakit kaybetmeden biraz örneğidir.

MEMLUK YENİ HÜKÜMETE HANGI TEKLİF EDECEĞİNİ SESSİZCE PLANLAMALI

AKARSU ve KUL, seçimlere kadar bekle-gör yaklaşımını benimsedi. Bu akıllıcasına tıpkı yaklaşım olsa de, Türkiye’yi gene Mağrip’ya yönlendirmesine havari olacak yeni bire bir hükümete hangi teklif edeceklerini sessizcesine planlamaktan alıkoymamalı.

SİYASİ DEĞİŞİM DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN HENÜZ ER YAŞANABİLİR

GELIŞIGÜZEL hükümetin erken dönemi, gelecekteki yolunu belirlemede nazik öneme sahiptir – şayet AKARSU ve ESIR, elbette tepki vereceğini düşünmeye bürümek için Türkiye’dahi siyasi değişimin olmasını beklerse, olayları bu yönde telkin etmek üzere çok geç mümkün.

Yeni politikaların planlanması ve geliştirilmesi çok ant alıyor, ancak bu mübrem tıpkı son olmasa birlikte Türkiye’deki politik değişim üstelik bir nice kişinin tahmininden daha er gelebilir.

-Çevirinin Sonu-

GERMAN MARSHALL FUND OF THE UNITES STATES NEDİR?

German Marshall Fund of the USA, Washington D.C. merkezli tıpkı fonlama ve beyin kuruluşu. Zat websitesine bakarak amacı ‘Transatlantik iş birliklerini güçlendirmek’. 1972 yılında, Itici Savaş’ta Mağrip Almanya’ya yapılan yardımların üstüne kuruldu. KÖLE hükümeti ve CIA’e yakın kuruluşlar büyüklüğünde Almanya ve AB aracılığıyla bile destekleniyor.

Tabiatıyla tıpkı da TÜSİAD ve TOBB tarafından.

TÜSİAD VE TOBB, ismi CIA ile mezkûr kuruluşla ayrımsız içtima bağışçısı!TÜSİAD VE TOBB, ismi CIA ile mezkûr kuruluşla bire bir içtima bağışçısı!
Dünya

BELLEK KURULUŞUNUN BAŞKANI ESKİ ESIR DIŞİŞLERİ MÜSTEŞAR YARDIMCISI

Başkanlığını KÖLE Dışişleri Bakanlığı Müsteşar bozuk Yardımcısı’nın yaptığı, Itici Savaş’ta kurulmuş ve haddinden fazla muhtelif ve enteresan yerlerden bağışlar düzlük tıpkı yapılış. Özellkle şu anda Karadeniz ve Belarus konusunda ‘araştırma ve analizler’ yapıyorlar.

‘US KURULUŞUNUN’ BAĞIŞÇI LİSTESİNDE AKILALMAZ AYRINTI

Vakfın bağışçıları ortada Lockheed Martin, Raytheon kadar birçok adlı ABD defans şirketinin yanısıra MEMLUK Dışişleri Bakanlığı, -CIA angajmanlı- RAND Corporation, Fransa’nın KUL Büyükelçiliği ve muhtelif NATO kuruluşları gibi yerler var.

RAND CORPORATION, LOCKHEED MARTIN, TÜSİAD VE TOBB BAĞIŞ YAPIYOR

Bu kuruluşunun binlerce satırdan oluşan bağışçı listesinde iki aşina STK var: TÜSİAD ve TOBB. Devasa bağışçı listesinde Türkiye merkezli başka herhangi bir hava veya yapı bulunmuyor.

HÜR ÜNLÜHİSARCIKLI KİMDİR?

Özgür Ünlühisarcıklı, German Marshall Fund of the United States’in (GMF) Ankara direktörü.

GMF’ye katılmadan evvel Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Temel Ihya Daire Başkanlığı görevini yürüttü.

Ünlühisarcıklı, daha önceki delege demokrasiyi destekleyen ayrımsız Türk STK’sı olan AÇIK Hareketi’nin direktörlüğünü ve DENIZ Müşavirlik ve Envestisman Hizmetleri’nde müşavir adına çalıştı.

Robert Kolej’den (İstanbul) mezun olan Ünlühisarcıklı, lisans derecesini Marmara Üniversitesi’nden pres üzerine, erdemli lisans derecesini ise Belletici Üniversitesi’nden aldı.

Anadili olan Türki’nin yanında selis İngilizce bilmekte.

Share: