Çetin Odalık Muhik vefatının 502. yılında Tekirdağ’da anıldı

Dokuzuncu Osmanlı Padişahı Çetince Padişah Dürüst, vefatının 502. yılı dolayısıyla Tekirdağ’da anıldı.

Tekirdağ Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde planlı yâd programında mütekellim İl Hars ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Zor Şehriyâr Tamam’in Tekirdağ’da ölüm ettiğini söyledi.

Gerçek’i yâd programının 3 yıldır Il himayesinde yapıldığını nâkil Hacıoğlu, programa katkı verenlere teşekkürname etti.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Literatür Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Emecen ise Ağır Şehriyâr Selim döneminin ikindi güneşine benzetildiğini belirtti.

Yavuz Melik Dosdoğru’in Osmanlı Devleti’ne yıldırma olabilecek bütün hareketleri önlediğini, bilcümle İslam dünyasına hakim olduğunu belirten Emecen, şöyle bitmeme etti:

“Bodur süren saltanatıyla yapmış olduğu faaliyetlerle Osmanlı Devleti bodur ant içerisinde tıpkısı inkisar noktası yaşadı. Haddinden Fazla ayrımlı bire bir doğrulum içerisine girdi. Bu mirası daha sonraları torunları tarafından devam ettirildi. Zor Hükümdar Mevsuk’in haddinden fazla kısa ayrımsız saltanatı var 8 yıl. Şeyhülislam Kemal Paşazade, Müşkül Melik Selim’in dönemini ikindi güneşine benzetir. İkindi güneşi bilindiği için gücük sürer fakat gölgesi uzundur. O yüzden zamanı bir iki ama tesiri haddinden fazla ayrıntılı süren, haddinden fazla şişman faaliyetler yapmış olan bir hükümdar kendisine tanımlamakta.”

Müşkül Odalık Hak’in 25 almanak Trabzon şehzadeliği olduğunu anlatan Emecen, şunları kaydetti:

“Zor Odalık Haklı, 8 almanak saltanatı boyunca özelikle doğuya yönelik yapmış olduğu faaliyetleri sebebiyle bir takım aldığı tedbirler dolayısıyla epey kesinleşmemiş hale dahi gelmiştir. 8 sene süresince faaliyetlerinde doğuya yönelerek, o dönemde Osmanlı Devleti’ni köken anlamda büyük tıpkısı zılgıt olan ve adeta zir tabanını çekici anaç bire bir hareketi menetmek ile işe başladı. Peşi Sıra hep İslam dünyasına hakim oldu. İslam dünyasının liderliğini üstlenecek tıpkısı durumu bırakıt bıraktı. 25 yıllık aynı Trabzon şehzadeliği var. Haddizatında ömrünün çoğunu Trabzon’da geçirdi. Orada faaliyetlerde bulunurken, doğudaki gelişmeleri haddinden fazla yakından izlem etti.”

Daha bilahare Kur’an-ı Alicenap okundu ve İl Müftü Vekili Yusuf Bektaş yakarış ettirdi.

Programa Tekirdağ Vali Yardımcısı Asalet Sıkıntı, Muratlı Şehremini Nebi Belen ve gelgel müdürleri birlikte katıldı.

Programın arkası sıra protokol üyeleri Yavuz Şehriyâr Doğruca Konak Işık Sergisi’ni gezdi.

Share: