ICRA VEKILI ARISTOKRAT: TÜRKİYE, DÜNYANIN RASTGELE TARAFINA ULAŞABİLECEK KABİLİYETTE

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, ‘Sadece milli gelirine oranla değil yaptığı yardımın büyüklüğü açısından bile nicelik yerine da insanca müzaheret içre Türkiye, Amerika’dan ensesi kalın değil; Almanya’dan zengin değil ama Cenabıhak bu millete öyle kebir hasbilik vermiş kim gönlü zengin, dünyanın gelişigüzel tarafına ulaşabilecek tıpkısı kabiliyete topluluk’ dedi.

İçişleri Bakanı Aristokrat, mütenevvi programlara gelmek amacıyla Trabzon’a geldi. Vekil Soylu, önceki yerine Sürmene ilçesinde gelişim insanı Mehmet Yüksek Kancaoğlu’nun annesi ve babasının adını taşıyan Sürmene Saniye ve İlyas Kancıoğlu Hususi Eğitim Okulu’nun esas atma törenine katıldı. Burada mütekellim Soylu, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, ‘Ben genelde İçişleri Bakanlığı’nın veya henüz önce yapığım görevlerde tıpkı açım yapmaktan istinkâf ederim. Esas atmaktan birlikte perva ederim ama hayır olunca koşarım. Açılışına üstelik koşarım. Türkiye’nin neresi olursa olsun çünkü faydalı sahiplerini gönüllendirmek geçişsiz. Onları takdir etmek lazım ve onları attıkları kadem konusunda milletimizde bile toplum içerisinde üstelik farkındalık ihdas etmek geçişsiz. Çokça akıllıcasına tıpkı iştir’ diye niteleyerek konuştu.

‘BİZ BURADAN YAPILAN YARDIMLARI GÖTÜRMEYE YETİŞEMİYORUZ’

Bakan Aristokrat, Türkiye’birlikte yarayışlı üstüne dünyaya kat sayı zihniyet ortaya koyulduğunu belirtip,

‘Yağmur yağıyor berekettir. Tığ bundan 15 dönem evvel eşsiz bakanımız Misyon Gurur komutan ile Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları, arzuları ve o insanlık üstüne ortaya koymuş olduğu ve hep dünyaya emsal olan anlayışları çerçevesinde Pakistan’a gittik. Karaca marifetiyle ilgili dominant alanına ulaştık. Doğrusu 3’te 1’i sular altında Pakistan gördük. Dünyada bu konuda 1 orostopolluk olduğumuzu izah etmek isterim; yemeden içmeden milli gelirine nazaran değil; yaptığı yardımın büyüklüğü açısından de nicelik olarak de insancasına müzaheret içerisinde Türkiye, Amerika’dan ensesi kalın değil Almanya’dan ensesi kalın değil amma Allah, bu millete öyle büyük hasbilik vermiş kim gönlü varlıklı dünyanın her tarafına ulaşabilecek bire bir kabiliyete ehil. Şurası söyleyeyim; biz buradan yapılan yardımları trenlerle götürmeye yetişemiyoruz. Yani uçaklarla gelgel köprüsüyle götürmeye yetişemiyoruz. Orada da aynı hep kurduk. Orada bile dağıtmaya yetişemiyoruz. Çadırlar kurmaya yetişemiyoruz. Şurası söyleyeyim; Elazığ ve Malatya depreminde takkadak 30 bin otağ verdik. Şu anda 30 bin deri gönderdik amma Pakistan’ın 3’te 1’i diyorum 250-260 milyon nüfusu olan bir ülkeden bahsediyorum. Bibi Himalayalardan sular eriyor ve sular yükseliyor. Cenabıhak himaye etsin. Allah onların birlikte yardımcısı olsun’ diye konuştu.

Türk milletinin dünyanın gelişigüzel yerinde olduğunu kaydeden Aristokrat, ‘Buradan Bangladeş’e, Arakan’a, Filistin’e, Yemen’e, Lübnan’a büyüklüğünde herhangi bir tarafa elinden gelen hep desteği ortaya koyan bir anlayışı sergilemektedir. Hakeza aynı milletin evladı olmaktan, böyle tıpkı milletin sorumluluğunu taşımaktan insanlığın hangi olduğunu bütün dünyaya gösteren anlayışı ortaya koyan tıpkısı milletin evladı olmaktan iri bire bir itibar duyuyoruz. İşte onun ayrımsız parçasını birlikte bugün burada hem dahi çok özel bire bir ufuk ve hizmetle birlikte yaşıyoruz. Hususi gereksinimli ayrıntılar için burada 16 derslikli ve inşallah önümüzdeki eğitim öğretim yılına birlikte yetişecek. Benzeri özelliği henüz var bizim domestik mimarimizle dahi bütünleşen bu anlayışı de taşıyan yani çabucak ayrımsız esenlik mirası bırakılmıyor. Benzeri zamanda geleneğimiz, göreneğimiz, mimarimizin bile aynı mirası bırakılıyor. Cenabıhak razı olsun. Cenabıhak tuttuğunuzu altın etsin. Tanrı hayrınızı akseptans etsin” dedi.

Konuşmaların arkası sıra ana atma töreni gerçekleştirildi.Share: