Bitlis haberleri | Ahlat elması yetersiz dışı pazarında

Ahlat elması az dışı pazarında

Ahlat’ta hasat edilen elmalar yandaki ülkelere ihraç ediliyor

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde hasadına başlanan elmalar mikro dışına ihraç ediliyor.

Tadı ve aromasıyla aşina Ahlat elmasında yılın evvel hasadı yapılırken, hasadı yapılan elmalar ihracatçı firmalarca sınırlı dışı pazarına gönderiliyor. Ahlat Kaymakamı Fikret Dokunaklı, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nihat Keder ile birlikte ilçenin heybetli elma üreticilerinden Saki Gültepe’nin kapama elma bahçesini konuşma ederek aynalı ve bereketli kazançlı ayrımsız yıl diledi.

Elma yetiştirici Saki Gültepe, bu seneki verimden kıvançlı olduklarını söyledi. Hasadı yapılan elmaların büyük çoğunluğunun dış satımcı firmalarca güçlükle dışı pazarına gönderildiğini belirten Gültepe, “Kısaca 15 yıldır meyvecilik yapmaktayım. 70 dekar elma bahçemiz var. Ağırlıklı yerine scarlet elma çeşidiyle istihsal yapmaktayız. Ürünlerimizi ön illerden mevrut komisyonculara vermekteyiz. Meyveciliğin bu bölgede yaygınlaşmasını istiyoruz. Dekar başı 3,5-4 ton semere almaktayız. Gayet verimli ayrımsız sene. Meyvelerimiz de gayet sunturlu ve kalitelidir. Herkesi bu bölgeye eser almaya nida ediyoruz. Şu anda meyveleri verdiğimiz firma ihracatçı aynı firmadır. Buradan aldıkları meyveleri sevimsiz albeni deposuna bıraktıktan sonra az dışına gönderiyorlar” dedi.

“Ahlat’ın elması, 12 ve 13. yüzyılda İlhanlı Sarayı’na büyüklüğünde giderdi”

Hasada katılarak incelmelerde kâin Yabani Armut İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Nihat Kötü ise meyveciliğin her sabık dönem geliştiğini belirtti. 12 ve 13. yüzyılda İlhanlılar döneminde İlhanlı Sarayı’nın elmasının Çakal Armudu’ta gittiğini anımsatan Ateş, vaktiyle olduğu üzere bugünlerde dahi Yabani Armut elmasının yetersiz dışı pazarına gönderildiğini söyledi. Yara sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zengin işaret çeşitliliğiyle artağan Ahlat topraklarında yetiştirilen ürünlerinden aynı tanesinin daha hasadında bulunmaktayız. Zaman itibariyle ilçemiz üreticilerinden Saki Gültepe’ye ilgili 70 dekarlık elma bahçesinde hasattayız. Çakal Armudu meyvecilikte üstelik son zamanlarda yöre plana çıkan ve yetiştirdiği ürünleri aracılar aracılığıyla yöre bitişik ülkelere ihracatını eden tıpkı konuma geldi. Çakal Armudu bağımlı öteden beri meyveciliğin Şarki Anadolu’daki merkezlerinden tıpkısı tanesidir. Bunu üstelik gün sayfalarını karıştırdığınızda 1256-1353 yılları ortada hükümranlık süren İlhanlılar bir zamanlar özellikle İlhanlı Sarayı’nda tüketimin şişman kısmının Çakal Armudu’tan karşılandığını görmekteyiz. Şu anda bulunduğumuz elma bahçesi 70 dekarlık olup averaj 150-200 ton civarında yapıt beklemekteyiz. Üretimcimiz ürünün tekrar aracılar tarafından farklı ülkelere ihracatını sağlamaktadır. Kandırıcı hayır olsun. Cenabıhak bereket versin.”

Share: