Akıbet dakika ruzname: 11 posta bıçaklanarak öldürülüp toprağa gömülmüştü; sanıklara müebbet talebi

ESKİŞEHİR’bile, zayi adına aranan Mehmet Yerebakan’ı (60) aralarında sâdır tartışmada 11 kere bıçaklayıp, öldürdükten bilahare ormanda toprağa gömdüğü iddiasıyla tutuklanan Kurum Doğan (23) ile Benan Birtane (55) hakkındaki anket tamamlandı. Haklarında Eskişehir Pahal Ceza Mahkemesi’ne sevgili açılan sanıklar amacıyla savcılık zenginlik boyu dam cezası talep etti.

Eskişehir’dahi barakada zinde Gösteriş Doğan ile Benan Birtane, yılbaşı gecesi tartıştığı Göktuğ Tamer Kutlusak’ı Ertuğrulgazi Mahallesi Matbuat Şehitleri Caddesi yakınındaki ormanda bıçaklayıp öldürdü. Görüngü yerinden kaçan Doğan ve Birtane, Eskişehir Inanma Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekiplerince 8 Ocak’ta yakalanarak, gözaltına alındı. Doğan, polis güçleri sorgusunda Benan Birtane ile alay malay sabık sene ağustos ayından bu yana zayi adına aranan Mehmet Yerebakan’ı bile öldürüp Matbuat Şehitleri Caddesi yakınındaki ormana gömdüğünü itiraf etti. Polis Güçleri ekiplerince yapılan hafriyat çalışmasında Mehmet Yerebakan’ın camit bedenine ulaşılırken, Görkem Doğan ile Benan Birtane, çifte cinayet suçlamasıyla tutuklandı. Çalım Doğan ile Benan Birtane, yılbaşı gecesi tartıştıkları Göktuğ Tamer Kutlusak’ı bıçakla öldürdükleri gerekçesiyle yargılandıkları mahkemece müebbet mahbes cezasına çarptırıldı.

YEREBAKAN CİNAYETİNE BIRLIKTE MÜEBBET HAPİSLERİ İSTENDİEskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Göktuğ Tamer Kutlusak cinayetine ilişkin polis sorgusunda Mehmet Yerebakan’ı birlikte öldürdüklerini itiraf eden vakfedilmiş sanıklar Çalım Doğan ile Benan Birtane hakkındaki soruşturmasını da tamamladı. Savcılıkça hazırlanan iddianameyle Kurum Doğan ile Benan Birtane üzere varlık boyu dam istemiyle Eskişehir 1’inci Sakil Ceza Mahkemesi’ne ülkü açıldı. İddianamede Çalım Doğan ve Benan Birtane’nin kaybolma yerine aranan Mehmet Yerebakan’ı güzeşte sene 22 Ağustos haset 4’ü ölümcül 11 nöbet bıçaklayıp öldürdükten sonra Matbuat Şehitleri Caddesi’ndeki ormanda toprağa gömdüklerinin belirleme edildiği belirtildi.İLK DURUŞMADA KENDİLERİNİ SAVUNDULAREskişehir 1’inci Tehlikeli Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmaya Bolvadin Cezaevi’nde vakfedilmiş Benan Birtane ile Bolu T Tipi Cezaevi’nde mevcut Görkem Doğan, SEGBİS yöntemiyle bağlandı. Mahkemede iddianamenin okunmasının ardından mevkuf sanıkların savunması alındı.Sanıklardan Gurur Doğan, Mehmet Yerebakan’ı kendisinin bıçakla öldürdüğünü ve Benan Birtane ile toprağa gömdüklerini anlatarak, “Ben Benan ile gelişigüzel tıpkısı barakada kalıyorum. Ego yokken Mehmet Yerebakan barakaya gelmiş, benim hakkımda dahi küfürlü konuşmuş. Benan ve ben barakada alkol alırken Mehmet Yerebakan geldi, kul ondan gitmesini istedim. Bana küfredip ittirince sinirlendim. Elime aldığım bıçak ile Mehmet Yerebakan’ı bıçaklayıp öldürdüm. Benan hiçbir madde yapmadı. Mehmet’i öldürdükten sonradan Benan gark etmek için arkalama etti” dedi. Değişik tutuklu sanık Benan Birtane ise savunmasında, suçlamayı kabul etmeyerek, “Ululuk ile 15 kamer bire bir barakada kaldık. Ego Mehmet Yerebakan’ı tanımıyorum. Olay yerinde bile yoktum. Benim olayla ilgim yoktur” diyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, sanıklar Heybet Doğan ve Benan Birtane’nin mevkufiyet halinin devamına karar vererek duruşmayı encam benzeri tarihe erteledi.

Share: