Mevki genelinde sıcaklıklar 5 basamak azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise zerrin kodlu uyarı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak ülkemizin şimal, bağırsak ve doğu kesimlerinin modüler ve saha kayran çok bulutlanmış, Ilımlı ve Gün Doğusu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Sazak, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın ibik kesimlerinin yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

MAŞRIK KARADENİZ VE DOĞU ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, vadi kayran asuman ses boğanak, Şarki Karadeniz’in bağırsak kesimlerinin ve Doğu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla elinin körü yağmur ve saha vadi kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Maşrık Karadeniz kıyıları, Şark Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Balkı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda düz düzlük kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve geceleyin saatlerinde Marmara ile çöz kesimlerde de yer düz inç ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

Dert, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın kuzey ve batısında ferda muhtemel baran ve sağanağın yerel namına kuvvetli olacağının tahmin edildiği tabir edilen açıklamada, bölgenin erdemli kesimlerinde karla anlaşılmaz yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Maşrık Karadeniz’in faziletli kesimlerinde esbak geceden itibaren kar yağışı hareketli olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı yer vadi 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye çalışan tıpkı güdücü bile yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile alay malay köylerine bölüm üzere tedarik başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü Dert, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kalabalık, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri üzere zerrin kodlu Artvin devlet Rize için da turuncu kodlu uyartı yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, şark kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda cenup ve güneybatı yönlerden yer yer sağlam (40-70 km/saat) namına esmesi bekleniyor.

Share: