Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete çıvmak ve pabuç katlanmak amacıyla müzaheret bekliyor

Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete çıvmak ve ayakkabı taşımak amacıyla arkalama bekliyor

Asiye Çakmaz: “Ameliyatı Yalnız Ömer Özkan öğretmen yapabilir, onun için müzaheret istiyoruz”

IĞDIR Iğdır’üstelik 2019 yılında evlerinin bahçesindeki tandıra düşen ve belden aşağısı yanan bayağı yavru, operasyon olup bisiklete aldanmak ve eksiksiz arkadaşları gibi ayakkabı yürütmek üzere hayırseverlerden yardım bekliyor.

Iğdır format Karakuyu köyünde Asiye-Sadullah Çakmaz çiftinin 2 çocuğundan küçüğü olan Fatmanur Çakmaz (6), 7 Teşrinisani 2019’da evlerinin bahçesinde mevcut tandıra düştü. Kıytırık çocuğunun bağrışlarına koşan temel Asiye Çakmaz, çocuğunu tandırdan çıkardı. Fatmanur’un ciğer, duraç, bukanak bölgelerinde 2’nci ve 3’üncü kademe yanıklar oluştu.

Olayı anlatan Cet Sadullah Çakmaz, “2019 yılında kızım Fatmanur Çakmaz tandıra düştü. Ondan sonra bizi doğrudan Erzurum’a sevk ettiler. Erzurum’üstelik 6-7 kamer kaldık. Orada otama süreci başladı ama yoğun yanıklar olduğu amacıyla tamam kendisine tedavi yapamadılar. Ondan sonraları bir iki sene geçtikten sonraları İstanbul’a götürdük. İstanbul’bile bile iki kamer kadar kaldık orada üstelik 18, 19 faaliyetler oldu” dedi. Geçen sene kızının vücudunun kuruduğunu ve sertleşme olduğunu anlatan Çakmaz, “Otama üzere Ömer Özkan hocayı bize önerdiler. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Ömer Özkan öğretmen çocuğu gördü. Gayrı doktorlara ‘işte bu şekilde yapacaksınız’ diye niteleyerek buyruk verdi. Biz de kendisi ameliyat edecek zannettik amma ameliyata girmedi. Ameliyata giren doktorlar üstelik ‘tığ beceremedik’ dedi. Bize ‘biraz de parmakları açarsak parmakları kaybedebiliriz’ dediler. Bizde maddi hizip olmadığı için biz bu ameliyatı yapamıyoruz. Ömer Özkan hoca bu işin erbabıdır, bu işi çokça bereketli biliyor. Onun üzere birlikte maddi durumumuz kısıtlanmış, ücretli olduğu üzere biz da tedavi yapamıyoruz” dedi.

Cet Çakmaz, kızının ameliyatı için hayırseverlerden müzaheret beklediğini söyledi.

“Bacak altı derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor”

Temel Asiye Çakmaz da kızının durumunun yara olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Fatmanur’un vücudu çok ızdırap bire bir şekilde göynük. Vücudu kaba, benzeri yere gidemiyor, bilcümle ayaklarına bakıyor, ağlıyor, üzülüyor. Ayakkabı giyemiyor, kadem parmakları birbirinden kural dışı. Ayak şeş derisi katır kutur yürüyemiyor, ağlıyor. Sonsuz bilcümle ayaklarına bakıyor, diyor ‘asıl bu ayaklarım hastalık böyle oldu’.

“Bacağım iyileşseydi ben bile mutlu olurdum”

Fatmanur’u Antalya’ya götürdüklerini anlatan Çakmaz, “Bizim bile maddiyatımız haddinden fazla yara. Yalnız Ömer Özkan sarıklı yapabilir, onun için yardım istiyoruz. İnşallah Fatmanur’un durumu bol peki o bile iyileşir ömrüm boyunca herkese dua ederim” diye niteleyerek konuştu.

Tandıra düşerek vücudunun muhtelif yerleri yanan Fatmanur Çakmaz ise, bisiklete yanılmak ve ayakkabı örtmek istediğini söyleyerek, “Benim bacağım iyileşseydi ego birlikte bahtiyar olurdum. Benim babam bana derrace verirdi, ben bisiklet sürerdim. Bir bacağım iyileşseydi…Ben doktor amcaya ‘benim bacağımı iyileştir, iyileştir’ dedim. Benim bacağım ağrıyor” dedi.Share: