Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete atlamak ve ayakkabı taşımak için arkalama bekliyor

Iğdır’de 2019 yılında evlerinin bahçesindeki tandıra sakıt ve belden aşağısı yanan bayağı bala, cerrahi müdahale olup bisiklete çıvmak ve tüm arkadaşları kadar pabuç kaldırmak için hayırseverlerden yardım bekliyor.

Iğdır minval Karakuyu köyünde Asiye-Sadullah Çakmaz çiftinin 2 çocuğundan küçüğü olan Fatmanur Çakmaz (6), 7 Son Teşrin 2019’bile evlerinin bahçesinde bulunan tandıra düştü. Aşağılık çocuğunun bağrışlarına koşan asıl Asiye Çakmaz, çocuğunu tandırdan çıkardı. Fatmanur’un sine, ayaklık, kıç bölgelerinde 2’nci ve 3’üncü adım yanıklar oluştu.

Olayı anlatan Cet Sadullah Çakmaz, “2019 yılında kızım Fatmanur Çakmaz tandıra düştü. Ondan sonraları bizi direkt Erzurum’a irsal ettiler. Erzurum’birlikte 6-7 ay kaldık. Orada otama süreci başladı ama dip yanıklar olduğu için cümle olarak tedavi yapamadılar. Ondan sonradan birkaç yıl geçtikten bilahare İstanbul’a götürdük. İstanbul’birlikte birlikte iki ay büyüklüğünde kaldık orada de 18, 19 faaliyetler oldu” dedi. Geçen sene kızının vücudunun kuruduğunu ve sertleşme olduğunu anlatan Çakmaz, “Tedavi üzere Ömer Özkan hocayı bize önerdiler. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Ömer Özkan hoca çocuğu gördü. Başka doktorlara ‘işte bu şekilde yapacaksınız’ diyerek istek verdi. Biz bile kendisi faaliyetler edecek zannettik amma ameliyata girmedi. Ameliyata giren etibba de ‘tığ beceremedik’ dedi. Bize ‘biraz de parmakları açarsak parmakları kaybedebiliriz’ dediler. Bizde maddesel bölük olmadığı için biz bu ameliyatı yapamıyoruz. Ömer Özkan sarıklı bu işin erbabıdır, bu işi haddinden fazla gani biliyor. Onun için birlikte maddi durumumuz kısıtlanmış, ücretli olduğu için biz da tedavi yapamıyoruz” dedi.

Ağababa Çakmaz, kızının ameliyatı üzere hayırseverlerden yardım beklediğini söyledi.

“Göl Ayağı altı derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor”

Ana Asiye Çakmaz da kızının durumunun şiddetli olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Fatmanur’un vücudu haddinden fazla elem tıpkı şekilde göynük. Vücudu kaba, bire bir yere gidemiyor, bilcümle ayaklarına bakıyor, ağlıyor, üzülüyor. Pabuç giyemiyor, kıç parmakları birbirinden kural dışı. Göl Ayağı şeş derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor. Daim bilcümle ayaklarına bakıyor, diyor ‘esas bu ayaklarım neden böyle oldu’.

“Bacağım iyileşseydi ben dahi mutlu olurdum”

Fatmanur’u Antalya’ya götürdüklerini anlatan Çakmaz, “Bizim üstelik maddiyatımız çok kötü. Yalnız Ömer Özkan sarıklı yapabilir, onun üzere arkalama istiyoruz. İnşallah Fatmanur’un durumu iyi evet o bile iyileşir ömrüm boyunca herkese yakarış ederim” diye konuştu.

Tandıra düşerek vücudunun muhtelif yerleri yanan Fatmanur Çakmaz (6) ise, bisiklete yanılmak ve başmak vurmak istediğini söyleyerek, “Benim bacağım iyileşseydi ego bile bahtiyar olurdum. Benim babam bana çiftteker verirdi, ego çiftteker sürerdim. Benzeri bacağım iyileşseydi…Ben hekim amcaya ‘benim bacağımı iyileştir, iyileştir’ dedim. Benim bacağım ağrıyor” dedi. – IĞDIR

Share: