BALIKESİR – Azerbaycanlı martir ailesi “Biricik Kavim Biricik Canevi” projesiyle Balıkesir’de Türk martir aileleriyle buluştu

Ermenistan’ın saldırılarında hayatını kaybeden Azerbaycanlı Tümgeneral Çelik Haşimov’un annesi Semaye Haşimova, Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri Birliği (TÜİB) vasıtasıyla düzenlenen “Biricik Millet Yegâne Kalpgâh” projesi kapsamında, Balıkesirli şehit aileleriyle ayrımsız araya geldi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında kente mevrut Haşimova ailesi amacıyla Edremit Körfezi’nde gezi programı düzenlendi. Havran Şehremini Emniyetli Ersoy’u, Havran Site Müzesi’ni, Seyit Onbaşı’nın mezarını musahabe fail Haşimova ailesi, programın üçüncü gününde Balıkesir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Türkmen’le bire bir araya geldi.

Daha bilahare Balıkesir Üniversitesinde öğrenim gördükten sonradan vatani görevini yerine beyan etmek üzere zat isteğiyle ülkesine dönen ve Azerbaycan’ın obstrüksiyon altındaki topraklarının kurtarılması için savaşırken şehit olan Mammadagha Safarov’un isminin verildiği konuşma salonuna geçen eş, üniversite yönetimine teşekkür etti.

Haşimova ailesi, 2015 yılında Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde yıldırı örgütü PKK mensuplarının düzenlediği saldırıda martir olan Gedikli Çavuş Deniz Göçebe’ün Kuvayi Milliye Mahallesi’ndeki ailesiyle da görüştü.

Ziyarette şehit Göçer’ün annesi Ayfer Göçkün ile Korgeneral Polat Haşimov’un annesi Semaye Haşimova birbirine sarılırken gözyaşlarını tutamadı. Ziyarete katılan Ferik Haşimov’un kız kardeşi Kamala Haşimova da yaş döktü.

“Bizim ve Türk şehit ailelerimiz bütünü birdir”

Semaye Haşimova, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’ye geldiği amacıyla haddinden fazla mutlu olduğunu söyledi.

Türk ve Azerbaycan halkının seçkin ahit ayrımsız ve beraber olduğunu tamlayan Haşimova şöyle konuştu:

“Bizim üzere ilkin ‘bir ahi iki şevket’ derlerdi. Ego bile demin ‘bir oran ve aynı ahi’ olduğumuzu söylüyorum. Senin acın benim acım, benim acım da senin acındır. Bizim ve Türk şehit ailelerimiz bütünü birdir, tıpkısı namına görüyoruz. Şüheda güzel evlatlardır. Yüzlerinden berrak yağıyor. Cenabıhak, bizim birliğimizi, kardeşliğimizi bozmasın. Buraya gelip şehit ailemizle tanıştığımız amacıyla çok mutluyuz. Onlar de hangi devir isterse bizim yanımıza gelebilirler. Şehitlerimize ve şehit ailelerine haddinden fazla öz borçluyuz. Tığ yaşadığımız müddet boyunca şehit annesinin kalbini kazanabilirsek ona olan borcumuzu ödeyebilmişizdir. Şehit annemize sarıldığımdaki o hissi anlatamam.”

Ayfer Göçebe bile ayrımsız acıyı yaşadığı amacıyla yoğun ayrımsız şekilde duygulandığını ifade etti.

Göçkün, konuşma dolayısıyla Haşimova ailesine de teşekkür etti.

Kamala Haşimova birlikte Türkiye’ye gelmelerine miftah olan Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri Birliği ve Büyükşehir Belediyesine teşekkürname etti.

Haşimova, proje sayesinde iki ülkenin martir ailelerinin birbirine yakınlaştığını anlatarak “Bir Vakitler sevinçlerimizi paylaşırdık amma acılarımızı kabullenmek birlikte bire bir eksantrik oldu. Teessürat paylaştıkça azalır, sevinçler paylaştıkça çoğalır.” dedi.

TÜİB Eğitim Bilimi Hars Komisyonu Başkanı Ragıp Solgun de projeyi şehit ailelerinin tıpkı birileriyle acılarını paylaşmaları amacıyla gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Sarı, ilerleyici süreçte, 44 Türk martir ailesiyle daha Azerbaycanlı martir ailelerini buluşturmayı hedeflediklerini anlatarak “Acılar paylaşarak azalıyor, biz bile bu acıları paylaştırarak tenkis etmek istiyoruz, şehitlerimize hem Türkiye’üstelik hem Azerbaycan’da sunulan ayar, onlara alın mahsus istinkâf etmek herhangi bir devir bizleri haddinden fazla bahtiyar ediyor.” ifadesini kullandı.

Haşimova ailesi henüz sonra Balıkesir’deki gazi ve şehit dernekleri ile Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz’ı görüşme etti.

Share: