Bitlis fen… Bitlis tarihinin dolaşma yüzüne çıkmasına dar günler kaldı

Bitlis tarihinin gün yüzüne çıkmasına sayılı eyyam kaldı

Bitlis Valisi Oktay Çağatay:

“Cevelan operatörlerini önümüzdeki hafta ilimize davet ettik”

“1500’lü yıllardan kalma tarihi köprüler özgün haline tamlık tıpkısı ay sonra kavuşmuş olacak”

BİTLİS – Bitlis Valisi Oktay Çağatay, kentin binlerce almanak tarihini Türkiye’ye ve dünyaya armağan etmek için çalıştıklarını belirterek, “Bin 400 metrelik öz üzerindeki 10 nüsha tarihi köprünün restorasyon çalışmalarını yaklaşık tıpkı ay sonradan ağız ağıza cingöz olacağız” dedi.

Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle Bitlis’te yürütülen öz düzelti ve millet bahçesi çalışmaları devam ediyor. Bu çerçevede Gazibey Köprüsü’nden çarkıt uran sitesine kadar olan alanda dere ıslahının beraberinde millet bahçesi ve 10 tarihi köprünün restorasyon çalışmaları tekmil hızıyla bitmeme ediyor.

Açıklamalarda kâin Ilbay Oktay Çağatay, bu çalışmaların tekmil olarak bitmesinin ardından Bitlis’in domestik ve yabancı tevessül etmek için milyonlarca turisti ağırlayacağını söyledi. Bitlis site merkezinde betonarme binalarının altından kalan tarihi köprülerin dönem yüzüne çıkmasıyla birlikte eğlek, hamam ve cami kabilinden sair tarihi eserleri dahi turizme kazandıracaklarını tamlayan Ilbay Çağatay, parçalanmamış çabalarının kentin binlerce yıllık tarihini Türkiye’ye ve dünyaya ithaf etmek olduğunu tabir etti. Ilbay Çağatay, “2021 yılı Ağustos ayında boşaltmaya başladığımız Bitlis Öz üstündeki faaliyetimize öncelikle dere üstünü işgal fail yapıları yıkarak başlamıştık. Devamında Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı TOKİ Başkanlığı eliyle ihalesi yapıldı. Dere üstündeki rekreasyon ve düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. Geldiğimiz noktada bin 400 metrelik dere üzerindeki 10 sayı tarihi köprünün yenileme çalışmalarını yaklaşık tıpkısı ay sonra tamamen kurnaz olacağız. 1500’lü yıllardan kalma tarihi köprüler otantik haline yekpare tıpkı kamer sonra kavuşmuş olacak. Bağımlı önümüz kış. Vatandaşlarımızın iptila ettiği laf, ‘Kış girdiğinde biz metanetli şita koşullarında zorlanacak mıyız?’ Artık yarından itibaren birlikte Vuzuh Caddesi dediğimiz bu caddede asfaltlama çalışmasına başlıyoruz. 10 bölüm içinde dahi asfaltını bitireceğiz. Rekreasyon ve düzenleme alanındaki bilcümle betonarme işlerini ve şümul işlerini üstelik kışa girmeden güllabi olacağız. Ilkbahar aylarında yemeden içmeden yeşillendirme çalışmalarına başlayacağız. Onu üstelik nisan ayında bitirmeyi planlıyoruz” diyerek konuştu.

“Önümüzdeki haftalarda dolaşma operatörlerini ilimize çağırma ettik” diyen Çağatay, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Kendileri Bitlis’i çok pir tıpkı destinasyon kendisine değerlendiriyorlar. Biz üstelik sonuç düzenlemeleri göstereceğiz. Buradaki oteller ve STK temsilcileri ile buluşturacağız. Önümüzdeki yıldan itibaren Bitlis’i Türkiye’deki yer pir destinasyonlardan birisi namına yekpare vatandaşlarımızın hizmetine açmış olacağız.”

Share: