ASOF Başkanı İnanç’tan Bolu’da barajdaki balık ölümlerine ilgili açıklama Açıklaması

Çolpa ve Sportif Kol Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) Başkanı Serkan İnanç, Bolu’daki Gölköy Barajı’nda yaşanan balık ölümlerinin, düzenledikleri “Türkiye 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması” öncesinde gerçekleştiğini savundu.

İnanç, Gölköy Barajı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 2-8 Ekim’bile planlanan yarışmanın 3 Ekim Pazartesi günü başlayıp güzeşte saat 15.00 itibarıyla sona erdiğini belirtti.

Yarışmaya katılan sporcuların aynı çevrim henüz bölgede kalarak vatandaşların ölü balıkları almasını engellediğini anlatan İnanç, zaman itibarıyla bölgede tek yarışmacının kalmadığını aktardı.

Son iki günden beri ASOF ve sporcular karşı ağır sıklet ithamlarda bulunulduğunu dile getiren İnanç, “29 Ilkgüz Perşembe haset denetim kurulu üyemizle buraya geldik. Perşembe haset akşam gövde haddinden fazla az da olsa suda yığılmış yüzen balıkları görmüştük doğrusu. Cuma Namazı haset üstelik bir şekilde az birlikte olsa 1-2 ölüm vardı. Suyun kıyısında süzgün yüzen balıklar vardı. Bunu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüze bildirdik.” dedi.

“Yarışma öncesinde gelişen vaziyetler”

İnanç, 1 Teşrinievvel’üstelik İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile şamandıraları inşa etmek amacıyla suya açıldıklarında ölümlerin daha üstelik yoğunlaşmaya başladığını gördüklerini kaydederek, “Bunların kâffesi yarışma öncesinde gelişen hâller. Yarışmamızın ad çekme çekimi 2 Teşrinievvel Alım Satım haset geçekleşti. O saate kadar hiçbir yarışmacımız Gölköy kıyısında değildi. O saatte bu gölde bir derinti balık ölüsü vardı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yer iri balığını yakalamayı hedeflediklerini vurgulayan İnanç, “Türkiye dışından üstelik dünyanın rastgele yerinden izlenen tıpkısı yarışma bu. Kullandığımız malzemeler, teknikler çabucak çabucak rastgele özdek tıpkısı. 14 yıldan beri olmayan tıpkı özdek sonuç iki günde sözde biz yapmışız kabil üzerimize yıkılmaya çalışılıyor. Bu de bizi müthiş derecede üzdü.” diye niteleyerek konuştu.

Gölköy’birlikte gayrikanuni avcılığın ve belde kirliliğinin önlenmesi için haddinden fazla sayıda say yaptıklarını, balık popülasyonunun korunması üzere say harcama ettiklerini nâkil İnanç, hiçbir şekilde kimyevi yem kullanılmadığını ifade etti.

Kentin içmece suyu ihtiyacının karşılandığı Gölköy Barajı’ndaki balık ölümleri üzerine, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince, 4 Ilk Teşrin’de ölmüş balıklardan ve sudan dekoratif alınmıştı.

Share: