Acayip tutkunu esnaf, biriktirdiği binlerce kitap ile müze fora etmek istiyor

Yadırganan tutkunu esnaf, biriktirdiği binlerce eser ile müze beğenmek istiyor

ERZİNCAN Erzincan’da esnaf Hasan Akış, başladığı uğraşı yardımıyla beniz binlerce garip ve nostalji eser biriktirdi. Akın, bugüne büyüklüğünde biriktirdiği yabansı yük ve nostaljik ürünleri hisse senedi durumunda sergiliyor.

Erzincan Form İnönü Mahallesi’nde esnaflık eden 55 yaşındaki Hasan Akın, 14 sene geçmiş ikinci umum yük alım satım işi yapmaya başladı. Eşyalarla birlikte mevrut yabansı ve nostalji ürünleri dahi uğraşı kendisine almaya başlayan Hasan Atak, tahminî 14 yılda beniz binlerce yayın biriktirerek hareket durumunda sergilemeye başladı. Uğraşı olarak başlayan acayip yapıt merakı elan sonra tutkuya dönüştü. Akın, devir içerisinde haddinden fazla sayıda abus kayıt ve nostaljik ürüne erbap oldu. İl dışından da yavaş temenni gördüğünü belirten Akış, satmaktan artma çıktı biriktirip müze açmak istiyor.

‘İş durumunda 300 yıllık antika ürün bulunuyor’

İleride kendine ilişik âdeta aynı müze açmayı hedefleyen Esnaf Hasan Atak, iş durumunda herhangi bir kalem nostaljik eşyanın olduğunu tabir ederek, “1981 yılından beri esnaflık yapıyorum. 2008 – 2009’dan beri dahi ikinci halk karı eşyası işi ile uğraşıyorum. İşimle uğraşırken nostaljik malzemelerden, ürünlerden balya geldikçe aldım. Hobi namına başlamıştım amma anbean çoğaldı. Deminden bayağı bire bir antikacı kadar oldum. İleride da yıldız olursa, düşüncemiz müze ayırmak. 200 yıllık olan var, 300 almanak olan var. 100 yıllık 70-80 almanak malzemeler var. Apayrı şehirlerden birlikte gelip revan çok oluyor. Mal ile bile satıyorum, servet karşılığında üstelik pırtı bulduğumda alıyorum ama şuan artık amacım irkmek. Biriktirmeyi çıktı seviyorum, zira koleksiyonu seviyorum. Hobi yerine yapıyorum bundan sonra” diyerek konuştu.

Share: