Nazır Yanık: “2050 yılında herhangi bir 5 kişiden birinin 65 yaş ve üzeri olacağı öngörülüyor”

Bakan Acılı: “2050 yılında rastgele 5 kişiden birinin 65 yaş ve gövde olacağı öngörülüyor”

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Derya Izdıraplı, Türkiye’ye menent olması öngörülen Sazak Gündüzlü Hizmet ve Faal Yaşam Merkezi’nin açım törenine katıldı

Vekil Bahir Acılı:

“Politikalarımızın odağına değme devir aileyi alıyoruz”

“Nehari Bakım ve Faal Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

MERSİN – Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Acılı, Türkiye’dahi 2021 yılı sonu itibarıyla 65 yaş ve vücut nefer oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Özlük projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda seçme 5 kişiden birinin 65 yaş ve gövde olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri eskimemiş politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye mecbur kılıyor. Nemli nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde kapasite ve ilerleme artışını gerektiriyor” dedi.

Nazır Derya Yanık, Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan format Mezitli ilçesindeki Sazak Gündüzlü Bakım ve Etken Hayat Merkezi’nin açım törenine katıldı. Bakan Yanık törende yaptığı konuşmada, yekpare dünyada insan yapısının değişim gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, yaşam süresinin uzadığını kaydetti. Alelhusus gelişmiş ülkelerde ihtiyarlama hızının daha çok arttığını vurgulayan Icra Vekili Acılı, nedeniyle nüfusun yaşlanmasına müteveccih oylumlu aynı gündem maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında her 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve cisim olacağı öngörülüyor”

Türkiye’da 2021 yılı sonu bakımından 65 gözyaşı ve eğin zat oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını kaydeden Icra Vekili Kederli, “Aynı apayrı deyişle seçme 10 vatandaşımızdan birisi 65 yaş üzerinde demektir. Can projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda seçme 5 kişiden birinin 65 yaş ve vücut olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri bakir politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye ilişkin kılıyor. Buğulanmış nüfusun artması, bakım hizmetlerinde sığa ve artma artışını gerektiriyor. Toplumsal hizmet ağlarımızı etkili ve fonksiyonel ayrımsız şekilde tahvil zorunluluğu kaçınılmaz tıpkı hal alıyor” diyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına seçkin antlaşma aileyi alıyoruz”

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı olarak, sosyal hizmetler alanında bir nice özgün bakım modeliyle başarı oranı efdal bir proses yürüttüklerini dile getiren Bakan Acılı, “Bilcümle faaliyetlerimizde yaşlanma sürecine yönelik totaliter benzeri siyaset oluşturmayı ve bakım sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza yönelik verdiğimiz hizmetlerde bizim asıl yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla birlikte, bulundukları toplumsal çevrede, faal ve metin benzeri şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına temas devir aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda takip belirliyor, içtimai bakım uygulamalarımızı bu tatlılıkla geliştiriyor ve sunuyoruz. Yapılış bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız üzere mufassal kesiksiz bakım hizmeti, kendi evinde yaşamını seyretmek isteyenler amacıyla evde bakım, nehari hizmet hizmeti ve afiyet hizmeti desteği kadar çeşitli hizmetler veriyoruz. Toplumun her bireyi kabilinden yaşlılarımızın bile bireysel hareket alanını bollatmak için çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını göz önünde bulunduruyoruz. Etkili ve dosdoğru ihtiyarlama bakışını destekleyecek kapsayıcı hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına akla yatkın bakım modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini aşkın sakat ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz”

Umum hizmetlerde aileyi ve familya birlikteliğini öncelediklerini sıkça vurguladığını hatırlatan Nazır Izdıraplı, bunun hangi girmek ve pekâlâ uyguladıklarını ise şöyle açıkladı; “Bu soruya şu şekilde karşılık yöneltmek istiyorum. Yavru, avrat, özürlü, buğulu veya içtimai yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailesinin birlikte kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye dönük üretiyoruz. 500 bini fazla sakat ve buğulu vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz. Bire Bir eksantrik hizmetimiz ise yaşlı destek programlarıdır. Kişi arı bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, içtimai çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Tığ onların günlük hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz.

Ancak bazı durumlarda aile yanı sıra hizmet çevirmek olanaklı olmuyor. Böyle durumlarda büyüklerimizi yapılış bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına münteşir huzurevlerimiz, yaşlı hizmet ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve yaşlı yaşam evlerimiz ile büyüklerimize bakım veriyoruz. Zaman itibarıyla kestirmece 37 bin kapasiteli 449 yaşlılar yurdu ile Buğulu Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kısaca 27 bini fazla büyüğümüze hizmet veriyoruz. Bir de bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz üzere aile ve yapılış bakımı ortada geliştirdiğimiz modellerle hem bakım düzlük vatandaşlarımıza hem birlikte ailelerimize destek oluyoruz. Bakanlığımıza sınırlı yatısız merkezlerde sunulan hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Gündüzlü Hizmet ve Etkin Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK yoluyla 2021 yılında gerçekleştirilen ‘yaşam memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına göre, yaşlıların yüzde 64’ünün sunu şanlı mutluluk kaynaklarının aileleri olduğunu tabir ettiklerini belirten Vekil Acılı, “Gine yapılan tetkikat gösteriyor kim, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda sürdürmek istiyor. Dolayısıyla çalım bakımının yanı sıra ruz hizmet hizmetlerini da ayrımsız menent adına çok kebir buluyoruz. Evde bekâr ruhlu veya yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren zinde yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Öz imkanları ile karşılamakta külfet çektikleri konularda onlara havari adına günce yaşam faaliyetlerine bindi sunuyoruz.

Büyüklerimizin içtimai ilişkilerini zenginleştirerek hayat kalitelerini bırakmak ve birlik bunlarla gelişigüzel, bakıma gerekseme duyan yaşlılarımıza sıra bakım hizmeti arz etmek amacıyla ‘Gündüzlü Hizmet ve Etkin Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı alelhusus hedefliyoruz. Bu mümasil ile anadan görme aile yapısının korunmasına nazik tıpkısı bindi sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi içtimai çevrelerinden koparmadan, ailelerinin birlikte içtimai hayata hareketli katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan daha mıhlı olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin üstelik istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde hizmet ve kurumsal hizmet ortada köprü görevi gören çağ merkezleri ve hizmetlerini, kalifiye ve birleştirme bire bir şekilde sürdürülebilir kılmaya alelhusus özen gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 güneş bakım sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza faal olarak devir hizmet hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 nüsha tayyareci Nehari Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi kuracağız”

İhtiyaca göre şekillenen ayrımlı projeleri vatandaşlara ulaştırmaya devam ettiklerini tamlayan Icra Vekili Acılı, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği teşrikimesai ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı’ kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Arızi Esirgeme ve Arsıulusal Dulda Altındaki Kişilerin Toplumsal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni başlattık. Bu proje ile yavru, avrat, sakat ve nemli fertler ilkin kalkmak üzere hem Türk vatandaşlarına hem da eğreti ve arsıulusal himaye altındaki bireylere yönelik apotr ve yasaklayıcı hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Sazak, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’bile vatandaşlarımıza ve geçici dulda altındaki bireylere bakım veren 6 sayı pilot Nehari Hizmet ve Etkili Dirim Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günlük bakım hizmetleri, müşavere, tesanüt, iyileştirme hizmetleri ile evde bakım desteğini sunmuş olacağız. Mersin Ağacı’bile alelhusus mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada haddinden fazla adamakıllı hizmetlere vasıta olacağını beklenti ediyoruz. Gündüzlü Bakım ve Deli Dolu Hayat Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin gerekseme ve taleplerine akıllıca hizmetleri birinci sınıf ve ücretsiz yerine sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Nehari Bakım ve Etkili Yaşam Merkezlerinin, bakanlığımızın sürdürülebilir ana bakım birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, maksat grubun erişilebilirliğini ve fiziksel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Bakan Kederli, “Merkezlerde yer düz bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek tıpkısı yassı sağlamayı hedefliyoruz. Değişik taraftan, nemli bireylerin içtimai, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini kurs, sergi, gösteri üzere etkinliklerle sunmaları için organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında ayrıca, yaşlılarımızın kaliteli toplumsal hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, takkadak günümüzün değil, geleceğe yönelik ihtiyaçların karşılanmasını üstelik şanlı buluyoruz. Bugün bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Nehari Bakım ve Enerjik Yaşam Merkezinin önceki örneğini Mersin’de açıyor olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Bizler tecrübeli yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, etkin, üreten bir Türkiye olmaya bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Nazır Acılı, Mersin’üstelik bakanlığa sadık 3 huzurevinde 188 vatandaşa hizmet hizmeti verildiğini ifade ederek, “Yeniden bakanlığımıza vabeste 1 Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde 103 sakat vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. Bu merkezde bire bir zamanda güneş bakım hizmeti üstelik vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi bakanlığımız tarafından sağlanan 9 Hususi Hizmet ve Iyileştirme merkezinden ise 796 özürlü vatandaşımız hizmet hizmeti alıyor. Ayrıca Mersin’birlikte 17 bin 359 vatandaşımıza evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Mersin Ağacı Valisi Mehabetli Hamza Pehlivan da yaptığı konuşmada, bu tuhaf kurumların devletin, en haddinden fazla yararlı yakarış aldığı yerler olduğunu söyledi.

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, konuşmaların arkası sıra açılışını yapılan Mersin Yatısız Bakım ve Çalışkan Hayat Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada bakım düzlük yaşlılarla tıpkı araya geldi, atölye çalışmalarını izledi.

Share: