512 çiftçiye 100 ton yerel buğday tohumu dağıtıldı

Sakarya’bile tarım arazilerinin hareketli kullanılması üzere çiftçilere yüzde 50 hibeyle 100 ton domestik buğday tohumu dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Nebati Istihsal Genel Müdürlüğünce planlı proje kapsamında, buğday tarımında ürün ve kalitenin artırılması için Akdarı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce Sakarya Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde geliştirilen domestik tohumlar, Pamukova, Taraklı, Bulak, Söğütlü ve Adapazarı ilçelerinde 5 bin dekar araziye ekilecek.

Adapazarı ilçesindeki Karadere Mahallesi’nde düzenlenen törende, 25 titrem buğday toprak çiftçisine takdim edildi.

Törende konuşan Ilbay Pahal Oktay Kaldırım, dünyanın artık azık krizi yaşadığını, tarımın ve tarımsal alanların çok civar plana çıktığı dönemlerin yaşandığını belirtti.

Toprakları korumanın, değerlendirmenin, işlemenin ve arz dolgunca şekilde üretim yapar kuzuluk getirmenin bu anlamda çokça makro olduğunu vurgulayan Kaldırım, “Değme noktada yer analizleri yapıldı. Çiftçilerimizle ve fellah örgütlerimizle mail iş birliği halinde çalışılıyor.” dedi.

Yaya Kaldırımı, hayata geçirilen projelerle iz deseninin çeşitleneceğine ve Sakarya tarımının haddinden fazla ayrımlı noktalara geleceğine bel ederek, “Söğütlü’dahi mısır ekilen bir alana aronya bitkisi ekildi. Çiftçimiz iz almaya başladı. İnşallah 5 yıl sonraları 50 kalpsiz çok kar edecek. Bu birlikte çiftçimizin cebine daha aşkın mülk girecek buyurmak.” diye konuştu.

“Enstitünün ürettiği domestik çeşitler, ithal emsalleriyle rakiplik ediyor”

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Yüksek Şanlı Özerdem bile proje kapsamında 5 ilçede Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün düzelti çalışmalarıyla geliştirdiği 100 tonluk buğday tohumunu dağıttıklarını söyledi.

512 çiftçinin 1,5 milyon liralık değerindeki projeyle desteklendiğini bildiren Özerdem, bu ve yürüttükleri sair projelerin Sakarya ve ülkeye bereketli ve yalabık olmasını diledi.

Darı Araştırma Enstitüsü Müdürü Bülent Cengiz üstelik buğdayın, ana vatanı olan Türkiye’bile ve acun ekonomisinde çokça koca yere ehil olduğunu söyledi.

Çalışmalar hakkında vukuf veren Cengiz, “Enstitünün ürettiği domestik enva, ithal emsalleriyle rakiplik etmektedir. Mahsul ve nitelik kabilinden bir nice yönden daha avantajlı olmaktadır. Söz Gelişi halis ekmeklik buğday çeşidimiz, Konya ve İç Rum Bölgesi’nde etki şartlarda 1200 dekara 1200 kilogram ürün vermekte ve bölgede üretilen ithal çeşitlerin birçoğunu geçmiştir.” bilgisini verdi.

Cengiz, yerli buğday çeşitlerinin yaygınlaştırılması ve büyüklük ekonomisine kazandırılmasında emeği geçen personeline ve üreticilere teşekkürname etti.

Konuşmaların arkası sıra kamyonlarla mahalleye getirilen buğday tohumları çiftçilere dağıtıldı.

Share: