43 ilin geçiş güzergahında gidiş geliş problemi çözülüyor! Yahşihan Kavşağı nisanda açılacak

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, 43 ilin geçiş güzergahı Kırıkkale’de nesir edilen Yahşihan Ayrımlı Seviyeli Kavşağı projesi ile ilişik açıklamalar yaptı. Karaismailoğlu, proje çerçevesinde 1 köprülü kenar ve 3 kilometre defa vadi aldığını belirtti.

“HIZLI VE GÜVENLİ ULAŞIM TESİS EDECEĞİZ”

Projenin önemine değinen Karaismailoğlu, “Yozgat- Sivas üzerinden Maşrık’ya, Çorum üzerinden Orta Karadeniz’e, Kayseri üzerinden Şarki Akdeniz ve Güneydoğu’ya uzanan yolların gaga noktasında saha kayran Kırıkkale, Başkentimiz Ankara’nın doğuya açılan kapısıdır. Ülkemizde sağlanan denge ortamı sebebiyle hele sonuç yıllarda yapılan iri sanayi yatırımları Kırıkkale’mizi bölgesindeki makro ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı adına Kırıkkale’nin türe ettiği gelişimi yakalaması, Kırıkkaleli hemşerilerimizin yeni istihdam ve gelişim kapıları açan bu yatırımlardan sonuna denk faydalanması üzere Kırıkkale’nin ulaşım ağını güçlendirecek temas projenin öneminin farkındayız. Bu nedenle icap bölgede icap çevredeki kamu projelerimize hassasiyetle yaklaşıyoruz. Sonuç 20 senede Kırıkkale’nin erişim ve erişim yatırımları amacıyla yaklaşık 8 milyar 355 milyon TL harcadık. 2003 yılına büyüklüğünde hemen 39 kilometre bölünmüş yolu vardı, 235 kilometreye çıkardık. Yapım çalışmalarında sona yaklaştığımız Yahşihan Ayrımlı Düzeyli Kavşağı ile dahi diyar, kaza ve uran merkezlerine daha çabuk ve emin bir erişim tesis edeceğiz” dedi.

“TRANSİT TRAFİKTE YAŞANAN GECİKMELER ORTADAN KALDIRILACAK”

Icra Vekili Karaismailoğlu şöyle devam etti: “Yahşihan Farklı Düzeyli Kavşağı projemiz, Ankara ilinin, doğusunda kâin 47 kent ile ulaşımını sağlayan Ankara-Kırıkkale Oran Yolu’nun 13 ile 16 kilometreleri arasındadır. İşin çerçevesinde 1 köprülü uç ve 3 kilometre kat düz almaktadır. Yahşihan Farklı Düzeyli Kavşağı’nı 6 açıklıklı ve 190 metre uzunluğunda düz yazı ediyoruz. Sinyalize hemzemin ağız kendisine bakım veren kavşağın tamamlanmasıyla yer, kaymakamlık ve sanayi merkezlerine elan hızlı ve sakıncasız tıpkı erişim sağlanacak. Transit trafikte yaşanan gecikmeler ortadan kaldırılacaktır. Şu anda bulunan trafik akışını ihale bünyesinde yaptığımız servis yollarından sağlıyoruz. Hızlı Hızlı, titizlikle, faik bire bir çabayla sürdürdüğümüz icraat sonucunda projemizi 2023 April ayında bitirerek milletimizin hizmetine sunacağız.”

Share: