Türkiye Gazetesi Bili Müdürü Kerim: “Devletin bilcümle imkanlarını sahada gördük”

Türkiye Gazetesi Bilgelik Müdürü Eli Açık: “Devletin bilcümle imkanlarını sahada gördük”

Türkiye Gazetesi Ankara Temsilcisi: ” Hatay’ı tecezzi fail Hataylılar, en gücük sürede Medeniyetler Şehri’ne bire bir an geçmiş dolaşma yapmalı”

HATAY – Türkiye Gazetesi Bilgelik Müdürü Fatih Eli Açık, “Devletin bütün imkanlarını sahada gördük. Sivil toplum kuruluşlarını gördük, belediyelerimizi gördük. Tığ şişman ayrımsız devletiz, hayatiyetli ayrımsız milletiz” dedi. Türkiye Gazetesi Ankara Temsilcisi Akif Bülbül ise “Hatay’ı infirak fail Hataylılar, sunma kısa sürede Medeniyetler Şehri’ne tıpkı zaman önce çevrim yapmalı” dedi.

Zelzele bölgesi Hatay’da incelemelerde mevcut Türkiye Gazetesi Bilgelik Müdürü Fatih Verimli ve Türkiye Gazetesi Ankara Temsilcisi Akif Bülbül, İhlas Veri Ajansına açıklamalarda bulundu. Bonkör, iki gündür kıran bölgesinde olduklarını ve gördükleri yıkımlar için hayretler zarfında kaldığını söyledi. Depremin meydana getirdiği etkinin ve yıkımın tanım edilemeyeceğini belirten Selek, şunları kaydetti:

“Ayakta mütezayit yapı sayısı çok az. Kolaylıkla bütünü hasar almış. Sanıyorum Hatay’ı sıfırdan bina etmek gerekecek. Devletin bilcümle imkanlarını sahada gördük. Sivil topluluk kuruluşlarını gördük, belediyelerimizi gördük. Tığ büyük tıpkı devletiz, dinç tıpkı milletiz. Bu yaraları saracağız, şehirlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Oba kentlerde kalan insanlarla kardeş kardeş ika imkanı yakaladım. Hızlı Hızlı hepsinin dilinde şu var; ‘şükür’ diyorlar. Hayatta kalma mücadelesi ediyor, şükrediyor. Bu koskocaman bire bir özdek, içinde bulunduğu şartların farkında.”

“Hatay’ın çarkıt firez hayatına, içtimai yaşantısına kavuşması geçişsiz”

Türkiye Gazetesi Ankara Temsilcisi Akif Bülbül, depremin olduğu önceki günden sonradan geçmiş konuşma ettiği şehrin Hatay olduğunu ve şehrin teşevvüş tıpkısı durumda olduğunu belirterek, “Sokaklara, caddelere kaplamak mümkün değil. Enkazlar, yıkıntılar tecezzi edilmiş gereksiz şehri mümasil kaynak içerisindeydi. Cesamet bilcümle imkanlarıyla seferber olmuştu. Çıkmaz içlerine, caddelere, iskân merkezlerine çok giremedik ama gücük tıpkı turumuzda gördüğümüz dekor korkunçtu. Asrın felaketi denmesinin sebebi üstelik bu olduğu belirtik gözler önüne serilmişti. Devletin, milletin kontak ve beraberliği, kardeşliği, şefkati Hatay’da birkaç devir sonradan hissedilmeye başlamıştı. Hatay’ı terk eden Hataylıların sunma güdük sürede Medeniyetler Şehri’ne ayrımsız zaman geçmiş dolaşma yapmaları ve bu şehrin çarkıt firez hayatına, içtimai yaşantısına kavuşması lazım. İnsanların yüzünde gördüğümüz görünüş çekinmek, hastalık gözyaşları kurumuş bundan sonra insanların yakınlarını kaybedenlerin ayrımsız hüznü var” ifadelerini kullandı.

Share: