Vekil Varank, Gaziantep’te Halı İhracatının Yıldızları Bergüzar Töreni’ne katıldı Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank???????, Türkiye’nin 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla ve sanayiye verdiği desteklerle sanayi ve üretimin yıldızı olacağını belirtti.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) eliyle Şehitkamil Sanat Merkezi’nde planlı Halı İhracatının Yıldızları ve 8. Araba Halısı Tasarım Yarışması bergüzar törenine katılan Varank, 2002’birlikte iktidara geldiklerinde 35 milyar dolar dış satım özne Türkiye’nin, daha çok 250 milyar dolar dış satım gerçekleştirdiğini kaydetti.

İhracatın yüzde 95’ini sanayi ürünlerinin oluşturduğuna dikkati çeken Nazır Varank, “Biz topraktan gazı, petrolü çıkarıp satabilen tıpkısı devlet değiliz. Madenlerle bu rakamları yakalayan bire bir talih değiliz. Eğer ihracat yapmak istiyorsan istihsal mecburiyetinde olan aynı ülkeyiz. 250 milyar dolar ihracatı üreterek yapıyoruz. Türkiye seçkin alanda istihsal ekosistemini geliştirmiş sanayi altyapısını dünyada sunma kompetitif konuma getirmiş ülkelerden tıpkısı tanesi. Pandemiden sonradan Ukrayna-Rusya savaşıyla devam fail krizlerle dünya adeta bir türbülansa girdi. Şu zaman bile global markalar tedarikçi anlamında eskimemiş ülkelerle çalışmaya mücahede ediyorlar. İşte dünyada almaşık aynı istihsal merkezi neresidir diye niteleyerek bakıldığında, Türkiye akla gelen önceki ülkelerden birisidir.” dedi.

Türkiye’bile sanayicilerin üretim iştahının “azgın” durumda olduğuna meni fail Varank, yapılan üretimden kıvançlı olduklarını söyledi.

Sanayicilerin istihsal alanlarını bollatmak ve yeni hisse senedi yerleri dayamak amacıyla kendilerine sürekli bilgiler geldiğini aktaran Varank, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin neresine giderseniz gidin sanayiciler sizi çevirdiğinde ‘bizim yatırımımızı genişletmemiz lazım’ ‘eskimemiş envestisman yapacağız bize havari olun, yer gösterin yatırım yapmamız geçişsiz’ diyorlar. Gaziantep üretimin başkentlerinden bire bir tanesi amma Rum’nun temas tarafı güvenli olun şu zaman da böyle. Afyon’a da gitseniz, Aksaray’a da gitseniz, Niğde’ye da gitseniz Mersin’e birlikte gitseniz Adana’ya üstelik gitseniz üretim tarafında tahammülfersa aynı ruh var. Sanayicilerimiz durmaksızın üretmeye devam ediyor. Avrupa’üstelik karşılaştığınız enerji krizi orada fabrikaların bir bir kapanmasına bozukluk oluyor. Seramik kabilinden çipo kabilinden kadeh kabil sektörlerde Avrupa şehirlerinde fabrikalar hepyek kapanıyor. Çünkü enerji maliyetleri çıktı onların üretimlerini, rekabetçiliğini ortadan kaldırmış durumda. Türkiye 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla sanayiye verdiği desteklerle bu bölüm ve önümüzdeki dönemde Allah’ın izniyle uran ve üretimin yıldızı olacak.”

Varank, Türkiye’nin dünyada tedarikçilik kulvarında sunu eke ülkelerden biri olmaya bitmeme edeceğini belirtti.

Sanayicileri bakir dönemde kullanılmamış fırsatların beklediğini ifade eden Varank, şunları kaydetti:

“Peki sınamalar, riskler var. Avrupa’bile resesyona akıllıca gidilirken Amerika’da resesyonlara gidilirken bizim ihracatımızın bundan etkilenmesi gibi amma biz olaylara ayrıntılı soluklu bakıyoruz. Bugünden yaptığımız yatırımlarla erte kesinkes kazanacağımızı biliyoruz. İnşallah Türkiye’yi çok elan görgülü çok henüz fena hâlde tıpkısı ati bekliyor. Halıcılık sektörü burada anadan görme tıpkısı sektördü amma bunu çağdaş süt kuzusu akla yatkın kuzuluk getirerek şu zaman bile kıvılcım halı üretiminde dünyanın bire bir numarası konumuna ki getirdi? Gaziantepli sanayicilerimiz getirdi. Onlar bu bayrağı inşallah ileriye haddinden fazla henüz evire çevire tıpkı şekilde taşıyacaklar. arada sırada sanayicilerimizin moralleri bozulduğunda tıpkı bakıyorlar kullanılmamış benzeri alım satım açılmış. Benzeri bakıyorlar bakir aynı okazyon çıkma. Kâfi ki Gaziantep bu ivmeye bitmeme etsin, yatırıma bitmeme etsin. Allah’ın izniyle önümüzdeki dönemde bu duraklık riskleri onları tek etkilemeyecek. Onlar bakir pazarlara açılmaya devam edecekler. Hem Gaziantep’in ekonomisini hem da Türkiye’ni ekonomisini kalkındırmaya bitmeme edecekler.”

“AR-GE merkezlerini tasarım merkezlerini teşviklerimizle destekliyoruz”

Icra Vekili Mustafa Varank, halı sektörünün tehlikeli miktarda dış satım yaparak istihdam sağladığının altını çizerek “Burada yerlileşmeyle ilgilendiren yapmamız gereken hususlar var. Halı makinelerine baktığımızda burada çokça ciddi ithalatımız var. Ego sanayicilerimizle aynı araya geldiğimde bunu dile getiriyorum imdi bizim halı makine üretimine yönelmemiz lazım. Erke maliyetleri haddinden fazla yüksek, zaman çatısında gündüz paneli olmayan tıpkısı metrekare birlikte kayran bırakmamamız geçişsiz. Bu yatırımlarımızı birlikte yaptığımızda inşallah bizim sektörümüz çokça daha kompetitif ayla gelecek.” diye konuştu.

Halıda bildirme muhteşem hususlardan birinin üstelik zat tasarımını yapabilmek olduğunu ifade eden Icra Vekili Varank, benzeri ürünün melfuf değeri erdemli hale getirmenin formülünün Ar-Ge, inovasyon ya dahi tasarım olduğunu söyledi.

Varank, bu tür yarışmaların halı sektöründeki eksiklerin giderilmesinde yüce olduğunu ifade ederek Bakanlık kendisine tasarıma önem verdiklerini, Ar-Ge Merkezlerini, tasarım merkezlerini teşviklerle desteklediklerini kaydetti.

Güneydoğu Rum Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan üstelik Gaziantep’in halı üretiminde dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olduğunu anlatım etti.

Konuşmaların arkası sıra yarışmada dereceye girenlere bağış veren Vekil Varank, 40 bin teklik olan birincilik ödülünün 100 bin, gayrı ödüllerin ise 90 bin liralık olmasını istedi.

Icra Vekili Varank simgesel yerine sahneye getirilen ve dereceye girenlere verilen çekin üzerindeki rakamı kalemle çizerek bakir rakamları yazdı.

Programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Şehremini Fatma Delice, çarkıt Doğruluk Bakanı Abdulhamit Gül ve ilgililer katıldı.Share: