UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR: TOPRAKLARIMIZI ALANA BÜYÜKLÜĞÜNDE AVRUPA’DA NORMAL HANAY OLAMAZ

UKRAYNA’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, “Bu çarpışma 2014’te başladı. Toprağımızı düşüncesiz alana kadar inikat, itilaf ile ait konuşmayacağız. Ukrayna, kişi topraklarını alana kadar Avrupa’da alışılagelen hanay mümteni. İlk günden beri Türkiye, bizi destekliyor. Rusya, 2014’te yüzdelik 7 toprağımızı aldı” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ülfet etti. Burada AGC Başkanı İdris Taş ile arkadaşça fail Bodnar, henüz sonradan gazetecilere konuştu. Antalya’nın, Ukraynalılar amacıyla çokça pop tıpkı vadi olduğunu, savaştan ilk 2 milyon mevki vatandaşının kente geldiğini tamlayan Bodnar, “Hep burada olmaktan ve kalmaktan zevk alıyordu. Çekişme başladıktan sonraları ayrımsız sürü Ukraynalı, Antalya’ya geldi. Burada rahat saha buldu. Şu anda bildiğimiz kadarıyla 50 bin Ukraynalı, Türkiye’de kalıyor. Antalya’üstelik beş altı bin bikes yavru yetiştirildi. Buraya gelen dallar, bombalanan bölgelerden geldi. Esbak onları müzakere ettik. Ziyaretlerimiz bitmeme edecek. Dallar çok mutlu; füze atılmıyor, bombalama yapılmıyor ve asude benzeri yerde kalıyorlar. Odessa’dan 1 hafta ilk Ankara’evet 34 çocuk geldi” diye konuştu.

‘TOPRAKLARIMIZIN YÜZDELIK 20’Sİ İŞGAL EDİLDİ’

Türkiye’ye desteğinden kıran teşekkür ettiğini vurgulayan Sefirikebir Bodnar, “Bizim savaşımız, Türklerin Halas Savaşı gibi. Bu çarpışma, İkinci Dünya Savaşı’ndan bilahare bizim amacıyla arz azılı çekişme. Ukrayna’daki ruh ve ısıtma sisteminin yüzde 40’ı çalışmıyor, yok edilmiş. Zalim ordusunun Ukrayna ordusuna karşı kaybettiği anlaşılıyor. Serencam kazandığımız yerimiz Herson’du. Ne kadar güçlü olduğumuzu gösterebildik. Şu anda Bahmut bölgesinde çetin ve baskı çatışma devam ediyor. Beş Altı aydır Moskof ordusu gelecek gidemiyor. 8 mahiye savaşı konuşmuyoruz. Cenk 8 yıldır devam ediyor. Bu çekişme 2014’te başladı. Toprağımızı ansız alana kadar itilaf, geçim ile ilgili konuşmayacağız. Ukrayna, kişi topraklarını alana kadar Avrupa’bile alışılagelen hanay kaçınan. İlk günden beri Türkiye, bizi destekliyor. Rusya, 2014’te yüzdelik 7 toprağımızı aldı. Şu anda yüzde 20 nehiy edildi. Bu, Rusya’ya müsaade verirsek henüz bilahare yüzde 50 toprağımızı alır, etmek. Hemen toprağımızı dümbelek ahzetmek istemiyoruz, türe istiyoruz” dedi.

‘KIRIM UKRAYNA’NIN TOPRAĞI’

Savaş sonrası Ukrayna’birlikte yapım, santral, altyapı sistemlerinin yenilenme çalışmalarının Türkiye ile yapılmasına müteveccih anlaşmaya varıldığını dile getiren Bodnar, “Türkiye ile beraber bunu yaptırmayı düşünüyoruz. Mehabet kendisine Türkiye ile barışma imzaladık. Şu anda inşaat sektöründe bizim devletimiz çalışıyor. Ukrayna’da haddinden fazla çok gelişim olacak. Bu, Türkiye ve Ukrayna amacıyla haddinden fazla balaban. Birliktelik olacak. Kırım’ı bile ekleyeceğiz. Kırım, Ukrayna’nın toprağıdır ve orada birlikte ayrımsız güruh hisse senedi yapmalıyız. Çokça andıran çalışıyoruz, özellikle Kırım Tatar üstüne” diyerek konuştu. AGC Başkanı Taş’ın ecnebi artışından kaynaklı hane fiyatlarını hatırlatması üzerine Sefirikebir Bodnar, “Cenk başladıktan bilahare Türkiye’ye 400 bin Ukraynalı geldi. Şu anda Türkiye’de 50 bin Ukraynalı kalık. Çoğunun Ukrayna’evet ya üstelik apayrı ülkeye taşındığı anlamına geliyor. 800 bin Zalim geldi. Çoğu Türkiye’de kaldı. Bu nedenle bölük fiyatları arttı. Şu anda Alanya bölgesinde 35 bin Ukraynalı yaşıyor. Çoğu celse izni aldı. Alelumum aile kiralıyor, bazıları alıyor. Cenk olmadan önceki aynı derinti Ukraynalı burada yaşıyordu. Antalya’birlikte 3 Ukraynalı dernek ve konsoloshane var. Onlara domuzuna şartlar keşfetmek amacıyla yardım ediyoruz” dedi. Ziyaretin ardından Bodnar, Taş’a 1918’de Bağımsız Milletvekili Ukrayna ile Osmanlı Devleti arasındaki sözleşme gereği iki ülkede büyükelçilik açılmasının anısına bastırılan pulu bağış etti.

Share: