Ankara’da Nevruz, Depremdeki Can Kayıpları Dolayısıyla Ağıtlarla Kutlandı

Bilgi: DİLAN KUTLU – Alıcı: FURKAN ERDEM

Bu yıl Nevruz, Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki birey kayıpları dolayısıyla buruk kutlanıyor. Ankara’daki Nevruz kutlamasında, depremde yaşamını yitirenler üzere ağıtlar söyledi.

Ankara’daki Nevruz kutlaması zaman Anıtpark’ta yapıldı. Say ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan politik partilerin katıldığı kutlamada, “Nevroz’un ateşiyle özgürlüğe, el birliği ruhuyla bakir güç yürüyoruz” pankartı taşındı, “Helalleşmek namevcut, sayışmak var” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki fert kayıpları dolayısıyla enerjik parçaların çalınmadığı Nevruz’da ağıtlar söylendi.

HDP Batman Mebus Necdet İpekyüz, ZÜMRÜDÜANKA Veri Ajansı’na yaptığı açıklamada, Nevruz’u ağıtlarla dayanışmaya imale etmek üzere yan yana geldiklerini belirterek şunları söyledi:

“Hep Türkiye bir öfke, biberli yaşadı ama tığ, bu acının âdem yoluyla tıpkısı sonuca dönüştüğünün farkındayız. İnsanlar ‘havar’ (arkalama nidası) diye kötü atıyordu, hiç kimesne yoktu. İnsanlara yeniden insanlar cemaat bundan sonra ve halen bitmeme ediyor. O nedenle bu Nevruz’u biz, ağıtlarla, hüzünle dayanışmaya kuşatmak üzere birlikte geliyoruz. Bütün zeminler yağız ve ağıtlar eşliğinde bu Nevruz tığ varız. Umudu, yeni yaşamı beraber kuracağız.”

Share: