Depremzede füru sportif etkinliklerle hayata tutunacak

Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi, Veca’ya gelen depremzede çocuklar üzere açtığı değişik branşlardaki kurslarla kollar amacıyla maneviyat ve güdeleme sağlayacak.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve birçok ili etkileyen depremlerden sonra Ağrı’ya mevrut torunlar, Balkı İbrahim Çeçen Üniversitesi koordinesinde muhtelif branşlarda eğitim bilimi sürmek üzere açılan kurslarla hayata yeniden karışma olacak.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olan Baykal Karataş, “Öğretim Üyesi arkadaşlarımızla gelişigüzel, Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörümüz Abdulhalik Felaket ilkin tevessül etmek için Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ve Keyif ve Ekin Ofis Başkanlığının öncülüğünde depremzede vatandaşlarımızın çocuklarıyla müntesip, onları bu psikolojiden kuşkusuz uzaklaştırabiliriz diye derinti yaptıktan bilahare sportif aktivitelerle bu çocukları hayata henüz çabuk uyarlanmış edebiliriz diye niteleyerek düşündük. Bununla ilişkin ilkin yüzme, basketbol, hentbol, futbol, düşünce ve zeka oyunları gibi birçok sportif aktiviteyi bu kursların içerisine koyduk ve Dert ilinde depremzedelerimize sunduk. Velilerimizden çocuklarını çekmek isteyen 18 yavru oldu. Çocuklarımız yüzme ve basketbolu seçtiler. Elan ilkin bir nice sosyal etkinlik yaptık amma ilk defa bu büyüklüğünde manalı ve bu kadar bereketli bire bir proje ile depremzede vatandaşlarımızın çocuklarını sportif etkinlik ile buluşturduk” ifadelerine kayran verdi.

Depreme Gaziantep’te yakalanan Zeynep Su Çayır, kendilerine yönelik açılan kurstan dünya ateşli olduğunu belirterek, “Depremin olduğu sabah okula gidecektik amma umutlarımız gitti, meslek heyecanımız gitti. Yakınlarımız öldü. Şu zaman de depremi hissediyoruz. Öğretmenlerimize ‘Burada yüzme kursu eğitimi var mı?’ dedik, onlar dahi bizim üzere ağırşak açtı. Buraya geldiğimde çokça heyecanlandım, tek hakeza heyecan yaşamamıştım” şeklinde konuştu. – AĞRI

Share: