Tayvan Reisicumhur, ayrımsız mahiye maaşını sarsıntı yardımı kendisine Türkiye’ye bağışlayacak

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra destek üzere bir nice ülkeden taharri istirdat ekibi, Türkiye’ye geldi. 60’tan çok talih kol, takım ve maddesel bindi sağladı.

BİRER MAAŞLARINI BAĞIŞLADILAR

Bunlardan birisi bile Tayvan oldu. Tayvan’dan da 44 kişilik arama istirdat ekibi Adıyaman’a geldi. BBC’nin aktardığı habere bakarak, Tayvan Cumhur Reisi Tsai Ing-wen ve Başbuğ Yardımcısı William Lai, birer mahiye maaşlarını Türkiye’ye hareket yardımı namına yardım adına bağışlayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Tükiye’nin vatanını baştan düz yazı etmesine yardımda, üzerlerine düşeni yapmayı umdukları” de belirtildi.

44 KİŞİLİK EKİP ADIYAMAN’A GELDİ

Kurtarma faaliyetlerinde mukteza miftah gereç ve kontrol köpekleriyle mevrut takım, Adıyaman’bile çalışmalarına başladı. Ekipler, kontrol köpeklerinin de sebebiyle ayrımlı noktalarda çökme altındakilere ulaşmaya çalışıyor.

“1999’UN TEŞEKKÜRÜ NAMINA BURADA BULUNUYORUZ”

Tayvanlı ekibin sorumlusu Huang Po Chun, AA muhabirine, Tayvan’dahi 1999 yılındaki büyük depremin peşi sıra Türkiye’den ekiplerin yardıma geldiğini anımsattı. Yardımları üzere Türkiye’ye teşekkür fail Chun, “Tığ dahi demincek tezce geldik. Yardıma koştuk. 1999’un teşekkürü kendisine burada bulunuyoruz. Biz taharri kurtarmayı Türk ekipleri sebebiyle öğrendik. Bu, Türkiye’ye ilk gelişimiz.” ifadelerini kullandı.

Share: