ABD’den koca hamle! Dev tayyare gemisini Türkiye’ye gönderiyorlar

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrasında birçok mutluluk Türkiye’ye yardım etmek üzere Ankara’ya talepte bulunmuştu.ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin günce matbuat toplantısında ve Pentagon adına Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler üzere taziyelerini iletirken, Pentagon Sözcüsü Sancak Patrick Ryder, Austin’in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştüğünü ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına bakarak bindi vermeye devam edeceklerine saraka verdiğini söyledi.

“MÜTTEFİKLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Pentagon’un antrparantez BENDE Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) gönderdiği kontrol kurtarma ekibini, Türkiye’ye C-17 uçağıyla taşıdığını belirten Ryder,”MEMLUK Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USAID kıyamet arkalama ekibine bindi vermek için tıpkı topluluk gönderdi. Bunların bile 9 Şubat’ta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM antrparantez Türk hükümetinin olabilecek yeni talepleri ve müzaheret çabaları için ek unsurları konuşlandırmak için faal aynı şekilde çalışıyor. Esasen taziyelerimizi iletiyoruz ve bu azgın felaketin yaralarını fethetmek ve insanları örtbas etmek için müttefikimizin yanındayız.” dedi.

“KATMA DESTEK TALEBİ”

EUCOM’un tıbbi arkalama ve su tedariği özellikle tutmak amacıyla enerjik bire bir şekilde çalıştığına belen eden Ryder, ” Akdeniz’deki USS George HW Bush uçak gemisi beklenir ilişik bindi talebi için Türkiye’ye akıllıca hareket ediyor. Müzaheret taleplerine oldukça çabuk cevap isnat etmek için hazırlanıyoruz.” sözlerini kullandı.

Share: