“Simav Kestanesi”nde rekolte yüzdelik 40 düştü

Kütahya’dahi coğrafi işaretle siper altına alınan “Simav Kestanesi”nde, iklimsel nedenler ve ağaçlardaki hastalıklardan belde bu yıl rekoltenin yüzdelik 40 azaldığı bildirildi.

Simav Ekincilik Odası Başkanı Porte Bütüner, AA muhabirine, ilçede üretilen kestanenin şeker hastalığı oranı ve lezzetiyle öne çıktığını söyledi.

Yaşanan kuraklık ve kestane hastalığı nedeniyle hasatta bu sene eksilme olduğunu tamlayan Bütüner, şunları kaydetti:

“İlçemizde yılda averaj 3 bin ton kestane hasadı yapılıyor. Bu sene yağış çok olmadığı için kestane rekoltesi düştü. Önceki yıllara göre yüzdelik 40’a vasıl oranda aynı düşüş var. Bunun sebebi ise iklimde yaşanan tebeddülat. Yağmur çok olmadığı için kestane kendisini dolduramadı. Bu yüzden rekolte düştü. Kestane hastalığından periferi kestaneler kurudu. Bu hastalığa kanser hastalığı deniyor. Sair yörelerde olduğu kadar Simav’bile üstelik bu hastalık var.”

Bütüner, kestane ağaçlarındaki hastalıkla ilişik Kütahya Orman Havza Müdürlüğünün say yaptığını aktardı.

Kestane üretiminin artırılmasına müteveccih projelerin da hayata geçirileceğini vurgulayan Bütüner, “Tarım ve Orman Bakanlığınca proje hazırlandı. Bu proje kapsamında cemi çiftçilerimize kestane fidanı dağıtıldı. Coğrafi işaretin alınması Simav kestanesine cebin ilgiyi artırdı. Kestane fidanlarımızın artmasıyla önümüzdeki yıl kestane üretiminin yükselmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: