Taşova’da Osb’ye Alın Çıktığı İçin Muhtarlık Görevinden Alınan İlyas Iç Oğlanı, Açtığı Davayı Kazandı ve Göreve İadesini İstedi

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya’nın Taşova ilçesi Çambükü köyünde cereyan etmek maksut tevhit sanayi bölgesine (OSB) alın çıktığı gerekçesiyle Taşova Kaymakamlığı marifetiyle görevden alınan Çambükü Köyü Muhtarı İlyas Iç Oğlanı, dümen mahkemesine açtığı davayı kazandı. Celep, bugün avukatıyla gelişigüzel Taşova Kaymakamlığı’na arzuhâl vererek görevine iadesini istedi.

Amasya’nın Taşova ilçesi Çambükü köyünde geçmek istenen OSB’ye alın çıktıkları gerekçesiyle 22 Temmuz’dahi köy muhtarı İlyas Celep ile heyetinde mevcut Yüksek Ünal, Selamet Iç Oğlanı, Ahmet Şans ve Recep Dönmez’in Taşova Kaymakamı Ahmet Gökçecik eliyle görevden alınmıştı. Karye halkı bu duruma aksülamel göstermiş, 25 Eylül’bile yapılan muhtarlık seçiminde İlyas Iç Oğlanı’in eşi Meryem Iç Oğlanı kocabaşı kendisine seçilmişti.

“OSB’YE KARŞI ÇIKTIM GÖREVDEN ALINDIM”

İlyas Iç Oğlanı, görevden alınmasıyla ilgili henüz ilk yaptığı açıklamada, “OSB’ye onaylama vermediğimiz amacıyla, istediği evraklara imza atmadığım için kaymakam as bizim görevimize sonuç verdi. Bizler Taşova’ya OSB yapılmasına asla karşı değiliz amma karye arazimiz haddinden fazla siftinlik OSB yapılırsa yegâne geçim kaynağımız olan hayvancılık biter neyle geçineceğiz, bu insanlar ne yiyip meşrubat yaşamınız sona erer bu nedenle buraya OSB yapılmasını istemiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

İlyas Iç Oğlanı, bunun üzerine dalavere mahkemesine sevgili açmıştı. Samsun Kesim İdare Mahkemesi 3. Dava Dairesi, Celep’i çın buldu. Iç Oğlanı, zaman avukatı Mehmet Celep ile Taşova Kaymakamlığı’na giderek göreve iadesi için dilekçe verdi. Avukat Mehmet Celep, şunları söyledi:

“OSB yapımına diploma vermediği amacıyla muhtarımız İlyas Iç Oğlanı, Taşova Kaymakamlığı tarafından görevden alınmıştı. Karşı Cumhuriyet savcılığı eliyle soruşturma açılması için izin verilmişti. Bu duruma cebin dümen mahkemesine dava açmış ve soruşturma iznini tahrip ettirmiştik ve daha sonra de muhtarımızın görevden alınmasıyla ilişkin açtığımız davada da duruşma yürütmeyi tevkif kararı verdi. 14 Kasım 2022 tarihinde değişmeyen intişar olmasına karşın muhtarımız o tarihten bugüne kadar görevine iadeli edilmedi. Bu süreçte yeniden intihap yapıldı. Yıpranmamış kocabaşı görevden alınan muhtarımızın eşi kocabaşı seçildi. Ortada bire bir karmaşa var bu karmaşayı yetkililerin çözeceğini düşünüyoruz, zaman Taşova Kaymakamlığı’na geldik ve muhtarımızın göreve iade edilmesi amacıyla dilekçemizi vereceğiz. Muhtarımız 5-6 aydır fariza yapamadı, bu proses içerisinde maaşını dahi alamadı onun bile ödenmesi üzere dahi dilekçemizde talepte bulunuyoruz. Muhtarımızın ödenmeyen maaşlarını birlikte LÖSEV’e ve Mehmetçik Vakfı’na bağışlayacağız.”

Share: