“Arz Doktorları” Adıyaman’da depremzedeleri keyif kontrolünden geçiriyor

SİDAR DUYGUSAL EREN/RIDVAN KORKULUTAŞ – Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’üstelik görev fail Genişlik Doktorları, mahalle ve sokakları karış karış gezerek depremzedeleri afiyet taramasından geçiriyor.

“Asrın felaketi” kendisine nitelendirilen ve 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Adıyaman’de birlikte şişman hasara misil açtı.

Birçok habbe yıkıldığı yahut hasar gördüğü kentte, Valilik ve AFAD koordinesinde depremzedelerin yaralarının sarılması için icraat yapılıyor.

Bu çerçevede Sunma Doktorları Derneği üyelerinden oluşan 6 nefis esenlik ekibi dahi ildeki otağ ve taşımalık kentlerde canlı depremzedelere bakım veriyor.

Günün sınırlı saatlerinde sahaya sâdır kol, depremden etkilenen vatandaşları kaldıkları alanlarda ziyaret ederek, keyif sorunu olup olmadığını soruyor.

Ekipler, henüz bilahare sondaj ve otama hizmeti veriyor.

Genişlik Doktorları Derneği Adıyaman Saha Koordinatörü Kürşad Nadi Erdoğan, AA muhabirine, kentte güçlü çokça sayıda vatandaşın depremden etkilendiğini söyledi.

AFAD ve UMKE koordinesinde say yürüttüklerini tamlayan Erdoğan, “Buraya geldiğimiz geçmiş dönme bölgede umumi tarama yaptık. Nerelerde keyif hizmeti sunabileceğimizi belirleme etmeye çalıştık. Ondan sonraları burada vazifeli keyif çalışanları, bize fariza yapabileceğimiz yerleri gösterdiler.” dedi.

Erdoğan, merkezlerinin İstanbul’de olduğunu ve kişi üzüntülerini bastırıp Adıyaman’üstelik hayatiyetli insanların dertlerine umar olmayı amaçladıklarını dile getirdi.

“Sağlık açısından tartı çekmemelerine yardımcı oluyoruz”

Hekim Muhammed Güvenli ise En Doktorları ekibi yerine depremin önce gününden beri sahada say yürüttüklerini anlattı.

Gönüllü doktorlarla depremzedelere hizmet verdiklerini aktaran Emniyetli, “Şu anda bir numara basamak keyif hizmeti veriyoruz. Halkımızın arasına girerek keyif ihtiyaçlarını sorguluyoruz ve elimizdeki ilaçları kendilerine teslim ediyoruz. Aynı nebze birlikte olsa onların sağlık açısından baskı çekmemelerine apotr olmaya çalışıyoruz. Altı nefis ekibimizle deri ve taşımalık kentleri gezip çocuk yaşlı demeden herkesin keyif taramasını gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Share: