Sinop’ta kafede deprem tatbikatı

Sinop’ta kafede deprem tatbikatı

SİNOP – İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Düzce depremi yıldönümünde ‘Çök, tonga, tutun’ sloganıyla başlatılan hareket tatbikatında meri senaryo Sinop’ta aynı kafede görüntülendi.

Düzce depreminin 23. yıldönümünde İçişleri Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı’nın yürüttüğü ‘Çök, olta, tutun’ sloganı verilen yer sarsıntısı tatbikatı, Sinop’ta tıpkı kafede yapıldı. Tatbikata Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Sinop Belediye Başkanı Sulh Ayhan, İl Inanma Müdürü Tarıkhan Çetiner, İl Açıkgöz Komutanı Ferhat Kuran, amme gelgel ve yapı amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Saatler 18.57’yi gösterdiğinde yapılan anonsla gelişigüzel parçalanmamış vatandaşlar masaların altına, çalışanlar ise tezgahın arkasına ellerini başının üstüne koyarak yıkılma pozisyonu aldı. Tatbikat sonrasında Sinop İl Müftüsü Mustafa Düzgüney eliyle ilkin Düzce depreminde başlamak üzere cümle depremlerde hayatını kaybedenler üzere yakarış okundu.

Tatbikatın başarıyla gerçekleştiğini tamlayan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Zaman, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin 23. yıldönümü. Düzce özellikle kalkışmak için cemi afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu çağ baskın ve afetlerin bereketli olduğu işaretini veriyor. Bu nedenle insanlardaki facia bilincini yükseltmek, duyarlılığını arttırmak için bugün 18.57 Düzce depremi yıldönümünde ‘Çök, dubara, tutun’ tatbikatı yaptık. Hep birlikte gördük kim insanlarımız duyar. Küçücük bebekler de ‘Çök, akort, tutun’ diyor. Bu konuda domuzuna ayrımsız şuur oluşturulmuş” diyerek konuştu.

Share: