Sevi Erdan Kılıç’tan PTT’ye ‘Sürgün’ Tepkisi: “Hizmet Gereği Uygulama, Kanser Hastası Sendikacıyı Eksiksiz Teşekkülü Sayrılarevi Sıfır Yere Çarpmak Midir?

CHP İzmir Saylav Sevi Erdan Tığ, Fen-Sen üyesi 27 PTT çalışanının filiz edildiğini gelecek sürerek, “PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını tabir etmektedir. ‘Hizmet gereği’ dedikleri bahis, adamlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği aplikasyon, ayrımsız sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, kanser hastası olan eksantrik aynı sendikacıyı tedavi olamayacağı, yekpare teşekküllü hastane olmayan yere söylemek midir?” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Aşk Erdan Kılıç, PTT’deki cımbar iddialarıyla ilişik Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Konuyla ilgilendiren yazılı açıklama fail Kılıç, PTT’nin anonim ortaklık olduktan bilahare liyakatsiz idarecilerin aksiyon başına geldiğini, yönetici kendisine görevlendirildiğini ve çalışanlara müteveccih mobbingin arttığını tabir etti. Kılıç, “PTT’ye 7 yıldır işçi alımı yapılmamıştır, ancak buna rağmen hisse senedi yükü yüzde 50 artmıştır. Bir Iki personelle çok aksiyon yaptırmayı hedeflemişlerdir. Personel haddinden fazla korkulu çalışmasına rağmen bağan ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

PTT’deki Olgun-Sen üyelerinin bu haksızlığa göz yummadıklarını ve bu durumu akseptans etmeyerek herhangi bir platformda haklarını aradıklarını dile getiren Sevda Erdan Kılıç, “Gelgel yöneticileri, hakaretlerle, mobbinglerle hisse senedi yaptırmaya çalışmaktadır. İş bilmezliklerini öyle benzeri noktaya getirmişlerdir kim imdi özlük yönetmeliklerini de tanımadan hareket yaptırmaya çalışmaktadırlar. Amma unuttukları tıpkı şey var; PTT çalışanları katiyen yılmazlar, haklarını alana büyüklüğünde savaş ederler” görüşünü dile getirdi.

Kılıç, çalışanlara müteveccih gravite, mobbing ve hakaretlerin anbean artması üstüne Fen-Sen üyelerinin bu durumu protesto etmek üzere İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya sürgünlere, hukuksuzluğa ve liyakatsizliğe alın yol yaptığını kaydetti. PTT yönetiminin, yetkilerini kötüye kullanarak 4688 mahdut Amme Görevlileri Sendikaları ve Şişman Geçim Kanun’un ‘sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi’ antetli 18. maddesini kasten ve isteyerek çiğnediğini, kendilerini sendikal mücadeleyi esirgeyici yasalardan faik gördüklerini anlatım fail Kılıç, şunları kaydetti:

“Yasaya yıldızlı çapraz olmasına rağmen, Marifet-Sen yöneticilerini hareket yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve teşkilatlanma alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışmışlardır. Kurumda yapılan nasıp ve yönetici atamalarında yegâne kıstas, politik iktidara yakınlıktır. Anayasal hakları olan matbuat açıklaması etme hakları değme defasında engellenmiştir. PTT’üstelik yaşanan filiz politikası, sendika düşmanlığı esasta iktidarın bölüt düşmanlığının benzeri yansımasıdır. Sendika yöneticilerine cebin izlenen düşmancasına yöntem halka biat ettirmenin, diz çöktürmenin bire bir ayrıksı yansımasıdır. Fakat bunu PTT çalışanları ve Haber-Sen üyeleri asla kabul etmediler, bizler birlikte onların bu mücadelelerinde yanlarında olacağız.”

Kılıç, henüz ilk sürgün edilen arkadaşlarının eski görev yerlerine dönmesi için basın açıklamaları yapan, onlara bindi veren Marifet-Sen üyelerinin bile cımbar edildiğini üzülerek öğrendiğini bildirdi. 27 PTT çalışanının görev yerlerinden farklı uzak illere veya çalıştıkları el içre kilometrelerce uzağa filiz edildiğini belirten Kılıç, şöyle dedi:

“Henüz önceki gerçekleşen sürgünlere yapılan itiraza yeni sürgünlerle denk verdiler. PTT, sürgünleri, ‘bakım gereği’ yaptığını ifade etmektedir. ‘Bakım gereği’ dedikleri konu, insanlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği aplikasyon, bire bir sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, kanser hastası olan başka aynı sendikacıyı tedavi olamayacağı, kamu teşekküllü sayrılarevi sıfır yere koymak midir? Eşi birlikte öğün emekçisi olup iki beribenzer çocuğu olan başka bire bir etkin kadını ailesinden ayırarak Batman’dan Iğdır’a götürmek midir hizmet? Kuruma senelerce iş vermiş insanların ev birliklerini bölmek mıdır bakım? PTT tarihinde yepyeni, şaşılacak ayrımsız biçimde cımbar furyası yaşanmıştır. Müdür, önder, esas müvezzi unvanlı sendika üyesi onlarca PTT emekçisi yaşadıkları illerden binlerce kilometre uzak illere kişi istekleri dışında gönderilmişlerdir. Fariza yeri değişikleriyle İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Ağrı’ya, Mardin’e başvurmak zorunda kalanlar da bulunmaktadır. Bu sürgünlerin önümüzdeki haftalarda üstelik devam edeceği anlatım edilmektedir. Geçmişi 182 sene öncesine raci ve ülkemizin sunma atılganlık veren kurumları arasında düzlük kayran PTT çıktı zulümle, mobbingle, başarısız yöneticileriyle, amme zararıyla ve brüt maaşının 36 ceberut ödence alan yöneticileriyle anılır oldu. 20 almanak AKP iktidarları ululuk kurumlarının içini boşalttı. Kurumların hangi güvenirliği ne üstelik işlerliği kaldı. Bu kurumları gene ayağa kaldırmak ise bizim görevimiz. Bunu yaparken bile sürgünlere, zorbalığa, mobbinge sorumluluk eğmeyen emekçilerle birlikte yapacağız. Bu sürgünler, bu açığa almalar, bu işten çıkarmalar PTT emekçilerini durduramayacak. Onlar iş mücadelesi veriyorlar. Savaşım edenler herhangi bir antlaşma kazanamayabilir fakat kazananlar savaş edenlerdir.”

İktidara geldiklerinde bu sürgünlere ‘dur’ diyeceklerini belirten Amor Erdan Kılıç, şöyle devam etti:

“PTT emekçileri ‘üç kuruşa’ çalışıp kavil mücadelesi verirken, farklı amme kurumları ve şirketlerindeki AKP’li bürokratlar ve yöneticiler üzere PTT’deki eğin düzey yöneticiler bile 3-5 yerden faziletli maaşlar alarak sağlık sürebilirler! Ama kimsenin şüphesi olmasın, bu keyiflerine Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğindeki Cumhuriyet Altını Umum Partisi ve Ulus İttifakı yerine hep gelişigüzel son vereceğiz. Liyakate bakarak değil sadakate göre yapılan atamalara dur diyeceğiz. Bilcümle kurumlarda liyakati dolay plana çıkaracağız. Ülkemizin tertemiz gençlerinin mülakatlarla devre dışı bırakılmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Amor Erdan Tığ, Icra Vekili Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Bilgi-Sen yöneticisi ve üyesi 27 PTT çalışanının görev yaptıkları illerden apayrı illere yahut el ortamında bambaşka ilçeye gönderildiği haberleri gerçeği yansıtmakta mıdır? Şayet akla yatkın ise bunun nedeni nedir?

-Akıbet 20 yılda, 5 yılda ve 6 ayda değişik belirmek kaydıyla görev yeri değiştirilen personel sayısı kaçtır? Değiştirilme nedenleri nelerdir?

-Beş ve üstü sayıda fariza yeri değiştirilen personel bulunmakta mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

-Kendisi ve eşi bire bir ilde etkin personelin atama ve atamasında bu durumu dikkate alınmaktadır? Ayrımlı değişik illerde çalışan evli personel var mıdır? Varsa bu personelin hep sayısı nedir?

“Hizmet gereği” yapılan atama ve atamalarda bu gereklilikler nelerdir?

-Eksantrik bir ile atandıktan sonraları egemenlik ile sakat görev hesabına dönen personel sayısı kaçtır?

Share: