Bitlis Kalesi’ndeki kazılarda ev kalıntıları ortaya çıkarıldı

Bitlis Kalesi’nde düzenlenen kazı çalışmalarında Geç Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirilen seramik, sikke, esrar, kadeh ve kemik buluntuları ile ev kalıntıları olduğu değerlendirilen mimarlık yapılar ortaya çıkarıldı.

Kentin eke destinasyonlarından olan Bitlis Kalesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Çakal Armudu Müze Müdürlüğü başkanlığında yapılan kazı çalışmaları devam ediyor.

Bitlis Eren Üniversitesi Nutuk Tarihi Bölümü Dr. Akademisyen Yunus Emre Karasu’nun bilimsel danışmanlığında, alanında eksper akademisyenlerce 2004’ten bu yana yapılan kazılarda, kentin tarihine ışık markajcı bulgulara ulaşılıyor.

Birçok medeniyete ocak sahipliği eden kentte, kayaç bloklarının üzerine kurulan kalenin Sinan Satma Hamamı ile cenup surları arasındaki alanda gerçekleştirilen bu yılki kazılarda Geç Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirilen seramik, sikke, metal ve kadeh objeler, mızrap buluntuları ile konut kalıntıları dönüş yüzüne çıkarıldı.

Dr. Öğretim Üyesi Karasu, AA muhabirine, bu yıl 7 kişilik ekiple kalenin kuzeyinde yaptıkları iki açmayla çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kaledeki Sinan Bey Hamamı ile güney surları arasındaki kısımda 25 metrekarelik iki açılış yaptıklarını anlatan Glokom, “Çalışmalarımız bu alanda bitmeme ediyor. Seramik ve sikke ilkin atılmak amacıyla eroin, kadeh ve kemik buluntuları ve mimari çatı kalıntılarına ulaşıldı. Hane yapılarına ilişik olduğunu tahmin ettiğimiz mimarlık bakaya ve gayrı buluntular Geç Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirildi.” diye niteleyerek konuştu.

Karasu, “2004’den bu yana düzenlenen kazılarla kalenin kısaca yüzde 50’lik kısmı aktarılma yüzüne çıkarıldı. Mütezayit kısımlarda çalışmalar bitmeme ediyor. Bu yılki kazıyı ekim ayının ortalarına kadar sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: